W najnowszym, trzecim już projekcie ustawy o PPK szczegółowo określono zasady polityki inwestycyjnej funduszy zdefiniowanej daty (FZD), które mają być jedyną dostępną opcją inwestycyjną dla pracowników.
Według ostatniego projektu ustawy nie będzie możliwe stosowanie rozwiązań aktualnie oferowanych w pracowniczych programach emerytalnych. Skorzystają na tym przyszli uczestnicy PPK i mam nadzieję, że również osoby wybierające tego typu fundusze w PPE.
Moje doświadczenia jako konsultanta PPE wskazują na to, że część pracodawców, którzy wybierają oferty PPE z funduszami zdefiniowanej daty, nie ma pełnej świadomości tego, jakie rozwiązanie oferują swoim pracownikom: pod względem sumarycznej wysokości opłat obciążających środki uczestników funduszy, a także ich transparentności.
Dlatego w niniejszym artykule wyjaśniam, krok po kroku, jak działają aktualnie oferowane fundusze zdefiniowanej daty (FZD) i porównuje je do alternatywnego rozwiązania: automatycznie zmieniającego się (wraz z wiekiem uczestnika) portfela kilku tradycyjnych subfunduszy (s. akcji, s. obligacji, s. pieniężnych).
Czym mogą się różnić fundusze inwestycyjne otwarte?
Najbardziej widoczną różnicą między funduszami inwestycyjnymi jest poziom ryzyka inwestycyjnego wyrażony maksymalnym dopuszczalnym udziałem akcji w aktywach. Fundusze akcji inwestują w akcje do 100% aktywów, fundusze zrównoważone do 60% aktywów, fundusze obligacji i fundusze pieniężne nie przewidują tego rodzaju lokat w aktywach.