20 mln zł z Unii Europejskiej na rozwój teleopieki dla seniorów

Publikacja: 29.08.2018 13:44

20 mln zł z Unii Europejskiej na rozwój teleopieki dla seniorów

Foto: pieniadze.rp.pl

Ponad 20 mln złotych z pieniędzy pozyskanych z UE przeznaczone zostanie na zaprojektowanie, wybudowanie i wdrożenie „systemu wsparcia usług opiekuńczych w oparciu o rozwiązania informatyczne i teleinformatyczne”.

Odbywać się to będzie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, których liderem jest Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerami 10 gmin: Grodzisk Mazowiecki, Jabłonna, Karczew, Legionowo, Marki, Pruszków, Raszyn, Wieliszew, Zielonka i Żyrardów. W projekcie bierze udział również Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze (SCOL). Docelowo systemem zostanie objętych ponad 7 tys. osób.

Pilotażowo program ten ruszyły już w 2017 roku. Wówczas pierwszy testowy zestaw do teleopieki – systemu pozwalającego na szybką reakcję, kiedy potrzebna jest nagła pomoc – przekazano jednej z mieszkanek Warszawy. Teraz w ramach pilotażu urządzenia testuje 40 warszawskich seniorów. Seniorzy, którzy zgłosili się do projektu, do 14 maja 2019 roku sprawdzają dwa różne zestawy urządzeń – dla osób niewychodzących z domu i dla tych aktywnych.

Osoby, objęte programem otrzymają urządzenia umożliwiające komunikację z centrum wsparcia np. tablety i specjalne opaski SOS. W ich mieszkaniach zostaną zamontowane także czujniki gazu i czadu. Służby świadczące usługi opiekuńcze otrzymają natomiast przenośne zestawy urządzeń monitorujących podstawowe parametry życiowe podopiecznych np. oddech czy ciśnienie tętnicze.

Poza tym ma zostać stworzona aplikacja społecznościowa z połączona z centrum wsparcia. Jej zadaniem będzie ułatwienie kontaktu podopiecznych z rodziną, opiekunami i służbami społecznymi.

Całkowita wartość projektu to ponad 26 mln złotych, z czego prawie 21 mln złotych pochodzi z UE, a pozostałe 5 mln złotych z budżetu stolicy. System ma powstać do 2023 roku.

źródło – PAP

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami