Polscy sportowcy występujący na olimpiadach, gdy osiągną świetny wynik, otrzymują nie tylko medal, pieniądze i sławę, ale też szansę na świadczenie emerytalne po zakończeniu kariery na innych zasadach niż powszechna emerytura.
Kto w takim razie może liczyć na emeryturę olimpijską? To świadczenie dotyczy osób, które brały udział w igrzyskach olimpijskich, paraolimpiadach i zawodach „Przyjaźń 84”. Te ostatnie zawody były alternatywą dla igrzysk olimpijskich w 1984 roku, kiedy to kraje socjalistyczne zbojkotowały ówczesną olimpiadę i zorganizowały własne zawody. Natomiast paraolimpiada dotyczy osób niepełnosprawnych i osób głuchych, które brały udział w igrzyskach głuchych oraz innych alternatywnych formach tego rodzaju igrzysk.
Emerytura olimpijska – kto może na nią liczyć?
Oczywiście podstawowym warunkiem uprawniającym do uzyskania tego świadczenia jest nie tylko wzięcie udziału w wymienionych wyżej zawodach, ale zdobycie medalu. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku kolor medalu nie ma znaczenia, bowiem na emeryturę olimpijską, i to w takiej samej wysokości, mogą liczyć zarówno osoby, które zdobyły złoto, jak i te, które wywalczyły brąz.
Natomiast trzeba zaznaczyć, że rodzaj medalu ma znaczenie podczas otrzymywania premii wypłacanej przez Polski Komitet Olimpijski. Aby otrzymać emeryturę olimpijską, medal olimpijski wystarczy zdobyć tylko raz. Oprócz tego osoba ubiegająca się o to świadczenie musi spełnić inne warunki.
Przede wszystkim powinnna posiadać polskie obywatelstwo i mieć stałe miejskie zamieszkania w jednym z krajów Unii Europejskiej. Oczywiście osoba, które chce skorzystać z tego świadczenia, musi zakończyć czynne uprawianie sportu, a ponadto mieć skończone 40 lat. W dalszej kolejności wymienia się również brak karalności za przestępstwo umyślne.