Waloryzacja procentowa. Dlaczego opłaca się dłużej pracować?

O 3,56 proc., nie mniej niż 70 zł wzrosną od 1 marca 2020 świadczenia z systemu ubezpieczeń społecznych. Przyjęta przez rządzących formuła, mimo elementu socjalnego, promuje długą i legalną pracę.

Publikacja: 13.02.2020 13:57

Waloryzacja procentowa. Dlaczego opłaca się dłużej pracować?

Foto: pieniadze.rp.pl

Obecne zasady waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych, pomimo zapisanej w ustawach formuły, pozostawiają władzom publicznym sporo swobody w kształtowaniu wysokości świadczeń. Przyjęcie do obliczenia wysokości wskaźnika waloryzacji średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów oraz co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym sprawia, że przy zachowaniu ochronnej funkcji waloryzacji władze mają prawo do zastosowania wyższego wskaźnika. Należy jednak pamiętać, że głównym celem waloryzacji jest przeciwdziałanie utraty realnej wartości świadczeń i zapobieganie obniżaniu materialnego poziomu życia świadczeniobiorców.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Emerytura
Wiek emerytalny w Polsce wyróżnia się na tle sąsiadów. Kto pracuje krócej?