Obecny okres turbulencji na rynkach finansowych nie jest właściwym momentem na przekształcanie otwartych funduszy emerytalnych w indywidualne konta emerytalne , ale decyzję w kwestii terminu będzie trzeba podjąć w ciągu najbliższych tygodni, uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

– Uczestnicy OFE są zabezpieczeni przed spadkami na giełdzie, ponieważ jeśli wybiorą ZUS, to te środki zostaną im zapisane po wartości z kwietnia ub. roku – z momentu ogłoszenia tych propozycji. Natomiast zgadzam się – bo takie głosy się pojawiają – że być może tak duże turbulencje to nie jest właściwy moment na podejmowanie takich decyzji. Ale tę decyzję będzie musiał podjąć ostatecznie parlament, rząd na przestrzeni najbliższych tygodni – powiedział Borys w rozmowie z Tok FM.

W piątek wieczorek Senat przyjął rządowy projekt ustawy zakładający dla oszczędzających OFE wybór pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę na nowym IKE a przeniesieniem środków na konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Uchwałę Senatu rozpatrzy teraz Sejm.