PPK zatrzymane przez pandemię

W rządowym programie oszczędza około 1,5 mln pracowników. Do końca roku liczba ta raczej nie wzrośnie.

Publikacja: 21.05.2020 14:13

PPK zatrzymane przez pandemię

Foto: pieniadze.rp.pl

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Emerytalnego na koniec I kwartału roku, długoterminowe formy oszczędzania obejmujące Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Pracownicze Programy Emerytalne  funkcjonowały w Polsce w grupie około 6 500 pracodawców, z czego w większości były to PPK.

Pracownicze plany kapitałowe tworzone są od drugiej połowy 2019 roku, kiedy to PPK utworzyły 3864 firmy, zatrudniające ponad 250 osób. Natomiast w grupie wszystkich pracodawców prowadzących PPE jest 518 takich, którzy zatrudniają powyżej 250 osób. Zatem obecnie w 4382 największych firmach w Polsce funkcjonuje program długoterminowego grupowego oszczędzania, czy to w postaci PPE czy PPK. Z tym, że 88% tych firm prowadzi PPK, a jedynie 12% podmiotów korzysta z rozwiązania w postaci PPE. Zdaniem autorów raportu należy spodziewać się, że powyższa relacja będzie rosła na korzyść PPK.
Opracowanie Instytutu jest pierwszym w Polsce kwartalnym zestawieniem danych dotyczących PPE oraz PPK pod względem popularności danego rozwiązania wśród pracodawców i pracowników, wartości zgromadzonych aktywów, a także oferty instytucji zarządzających aktywami w ramach danego rozwiązania.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Emerytura
Emerytura z giełdy to nie tylko hasło
Emerytura
Europejska emerytura – jakie korzyści widzą Polacy w OIPE
Emerytura
Europejska emerytura dla polskich seniorów. Czym jest OIPE i jak oszczędzać w euro?
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Emerytura
Ile wynosi średnia emerytura w Niemczech? Nasi sąsiedzi podnoszą wiek emerytalny
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką