PPK na razie rozkręcają się powoli

Pandemia mocno wyhamowała program wdrażania planów kapitałowych, które mają dać dodatkowe oszczędności emerytalne.

Publikacja: 29.07.2020 10:57

PPK na razie rozkręcają się powoli

Foto: Business Person Placing Coin Over The Increasing Coins Stack On Office Desk

Drugi etap wdrażania pracowniczych planów kapitałowych miał się zakończyć późną wiosną, plan ten pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa. Firmy zamiast zajmować się PPK, musiały walczyć o przetrwanie. W tej sytuacji termin zakończenia tego etapu przesunięto na jesień. Teraz blisko 70 tys. firm z drugiego i trzeciego etapu ma czas do 27 października na zawarcie z instytucjami finansowymi umów o zarządzanie PPK i do 10 listopada 2020 r. umów na ich prowadzenie.

– 1 lipca ruszyliśmy z kolejnymi etapami oszczędzania. W kolejnych etapach (II i III) PPK adresowane będzie do 68 tys. firm, zatrudniających około 3,7 mln pracowników. Do 27 października należy wybrać instytucję finansującą, a do 10 listopada zawrzeć umowę z pracownikiem – powiedział na konferencji prasowej prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zaznaczył, że duża część firm średnich z II etapu wybrała już instytucje finansowe.

– Już jest 11 374, czyli ponad połowa film średnich już dokonała wdrożenia PPK w swojej firmie. Nie zawarła jeszcze tych umów o prowadzenie PPK, ale ten główny etap w postaci wyboru instytucji finansowej jest już za nimi. Mamy też 2 tys. tych małych firm, które też już wybrały instytucje finansowe – powiedział Borys.

Podkreślił, że wiele firm nie czeka na ostatni moment, tylko sprawnie wybiera instytucje finansowe i przygotowuje się do wdrożenia PPK. Od 1 stycznia 2021 roku PPK mają być kierowane do sektora finansów publicznych i do mikroprzedsiębiorstw (około 800 tys. podmiotów). Zgodnie z założeniami 10 maja mija ostatni termin na zawarcie umowy o PPK.

Jak szacuje PFR aktywa zgromadzone w funduszach zdefiniowanej daty, prowadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, mogą wynieść na koniec 2020 r. około 4-5 mld zł. Przesunięcie wdrażania II etapu wpływa negatywnie na poziom aktywów, gdyż pół roku wpłat zostało przesunięte na później, jednak zdaniem PFR w ujęciu długoterminowym nie ma to tak dużego znaczenia.

Na dzień 27 lipca łączna wartość zgormadzonych w PPK aktywów wyniosła 1,65 mld zł. W ubiegłym tygodniu KNF informował, że na koniec czerwca aktywa te wynosiły 1,43 mld zł.

Paweł Borys spodziewa się, że proces wdrażania PPK powinien zostać zakończy w maju 2021 r., czyli zgodnie z wcześniejszym harmonogramem. Zwrócił uwagę, że partycypacja w II i III etapie może być niższa niż w pierwszym, jednak spodziewa się wyższego poziomu uczestnictwa w ostatniej fazie.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami