OFE wróciły do wzrostów po słabszym czerwcu

W lipcu otwarte fundusze emerytalne zarobiły średnio 1,9 proc. – wynika z raportu Analiz Online.

Publikacja: 06.08.2021 20:11

OFE wróciły do wzrostów po słabszym czerwcu

Foto: Adobe Stock

OFE po słabszym czerwcu (0,6 proc. na minusie) powróciły do wzrostów. Lipiec zamknęły ze średnim wynikiem 1,9 proc. na plusie. Od początku 2021 roku fundusze emerytalne zarobiły średnio 22 proc. Wynik za ostatnie 12 miesięcy to 38,9 proc. ( od 33,9 proc. do 41,7 proc.).

Warto sprawdzić: Pieniądze z OFE po śmierci, po które nikt się nie zgłasza

W lipcu wszystkie OFE przyniosły zysk. Zarobiły od 1,4 do 2,4 proc., co daje wspomnianą średnią 1,9 proc. Najwięcej pieniędzy pomnożył Allianza Polska OFE.

Patrząc na ostatnie 12 miesięcy najlepszy wynik uzyskała OFE PZU „Złota Jesień” (41,7 proc.).

"Wyniki OFE za lipiec 2021"

Wyniki OFE za lipiec 2021

pieniadze.rp.pl

OFE zarobiły w lipcu 1,9 proc.

W lipcu aktywa OFE powiększyły się ostatecznie o 2,6 mld zł do 178,80 mld zł. Otwarte fundusze wypracowały łączny zysk 3,1 mld zł, ale część tych pieniędzy odpłynęło do ZUS. OFE otrzymały od ZUS 290 mln zł, jednocześnie w ramach tzw. suwaka przelały do ZUS środki w wysokości 619,68 mln zł. Ostatecznie fundusze emerytalne zamknęły lipiec z kwotą 178,8 mld zł. W ciągu 7 miesięcy ich wartość podniosła się o 20 proc., czyli 30 mld zł. Pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE z 47,1 mld zł, co daje mu ponad 26 proc. udziału w rynku.

Warto sprawdzić: OFE zarobiły w maju dużo pieniędzy

– Odpowiedzią na wyzwania demograficzne, jakie stoją dziś przed systemami emerytalnymi wielu państw, są różne formy, zbiorowego i indywidualnego, dodatkowego oszczędzania na emeryturę. To dzięki nim możliwe staje się uzupełnienie świadczeń z systemu publicznego o dodatkowe dochody i podniesienie swojego standardu życia na starość. Dobre wyniki funduszy emerytalnych, nie tylko te bieżące, ale przede wszystkim te długoterminowe, pokazują, że pomnażanie oszczędności na rynku kapitałowym jest efektywne i pozwala realizować cel, jakim jest podniesienie naszego bezpieczeństwa finansowego w okresie jesieni życia. Ważne jest to, aby edukować i systemowo promować formy dodatkowego oszczędzania, by udział w nich stawał się powszechny i jak najwięcej osób mogło korzystać z możliwości inwestycyjnych, jakie daje rynek kapitałowy – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami