Szykują się duże zmiany w systemie emerytalnym. W ramach Programu Budowy Kapitału (PBK) ma powstać nowy system długoterminowego oszczędzania z myślą o emeryturze. Zmiany obejmą przede wszystkim drugi i trzeci filar (pierwszy to ZUS). Zostaną zlikwidowane otwarte fundusze emerytalne (OFE), tworzące teraz drugi filar, a środki tam zgromadzone będą przekazane na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W ramach trzeciego filaru powstaną pracownicze plany kapitałowe (PPK) prowadzone przez pracodawców. Odkładanie średnio – zarówno przez pracownika, jak i ze środków pracodawcy – 4 proc. wynagrodzenia miesięcznie (składka może być podwyższona do 7 proc.) umożliwi zgromadzenie znaczącego kapitału. Powinno to poprawić bezpieczeństwo finansowe gospodarstw domowych.
Fundusze emerytalne do likwidacji
Otwarte fundusze emerytalne (OFE) przestaną istnieć w obecnej formie. 75 proc. środków tam zgromadzonych trafi na prywatne indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) dotychczasowych uczestników OFE, natomiast pozostałe 25 proc. zostanie zapisane na ich indywidualnych subkontach w ZUS (a pieniądze zasilą Fundusz Rezerwy Demograficznej).
Same fundusze emerytalne zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne polskich akcji i będą mogły zarządzać środkami pochodzącymi z likwidacji OFE (chodzi o część wynoszącą w sumie 75 proc.). Zmiany te mają być wprowadzone w życie do końca 2017 r.
Otwarte fundusze emerytalne tworzące obecnie drugi filar systemu emerytalnego (pierwszy to ZUS, trzeci – dobrowolne oszczędzanie na emeryturę np. w formie IKE, IKZE, pracowniczych programów emerytalnych) od trzech lat funkcjonują w kadłubowej postaci. W lutym 2014 r. musiały oddać część swoich aktywów, głównie obligacje skarbowe znajdujące się w ich portfelach.
W wyniku tego 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych znajdujących się na rachunku każdego członka OFE zostało umorzonych. Środki te zapisano na indywidualnych subkontach członków funduszy prowadzonych przez ZUS. Ważną zmianą było też zniesienie obowiązku zapisania się do OFE (teraz członkostwo jest dobrowolne).