Aktualizacja: 16.03.2025 21:11 Publikacja: 17.02.2022 12:10
Foto: Adobe Stock
Rozwiązanie to, skierowane do uczestników programu, pozwala na uzyskanie dostępu do danych o środkach zgromadzonych w PPK, zarówno w skali makro, jak też w odniesieniu do poszczególnych rachunków PPK. Serwis MojePPK dostępny jest w języku polskim, angielskim i ukraińskim.
- Podgląd pod rachunki uczestników MojePPK to ważny krok we wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Przygotowana przez nas funkcjonalność umożliwia pracownikom wgląd do zgromadzonych środków w wygodnej formule, bez konieczności pamiętania loginów i haseł. Do tej pory na swoje rachunki w poszczególnych instytucjach finansowych zalogowało się wielu uczestników. Mamy jednak nadzieję, że możliwość szybkiego sprawdzenia stanu swoich oszczędności w jednym miejscu i potwierdzenia słuszności decyzji o oszczędzaniu utwierdzi uczestników PPK w przekonaniu, że warto być w programie – powiedział Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.
Nie ma „cudownych” rozwiązań, niezależnie od systemu emerytalnego. Aktywni ekonomicznie tworzą dochód, którym dzielą się z biernymi, tu emerytami. Można zwiększyć obciążenie tych dochodów, co jest słabym pomysłem, lub wydłużyć aktywność ekonomiczną, co jest lepsze – mówi prof. Marek Góra.
Chociaż od kilku lat przybywa pracujących emerytów, to większość osób w wieku przedemerytalnym nie planuje wydłużenia aktywności zawodowej – wynika z nowego badania, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.
Według MFW, jeśli nie chcemy, by dzisiejsi trzydziesto- i czterdziestolatkowie mieli minimalne emerytury i płacili znacznie wyższe podatki niż obecnie, to Polska powinna zreformować system emerytalny, edukację i rynek pracy.
Ankietowani mało wiedzą na temat form oszczędzania na emeryturę, a bywa, że mają fałszywe informacje. Oszczędzanie jest dla nich ważne, ale z drugiej strony trudne i niekoniecznie pilne.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Polski Fundusz Rozwoju podzielił się danymi dotyczącymi Pracowniczych Planów Kapitałowych. Okazuje się, że w sumie Polacy zgromadzili na rachunkach już ponad 30 mld zł. Osoby, które oszczędzały od samego początku, osiągnęły od 126 do 158 proc. zysku.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
W czwartek Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy wprowadzającej nową uprzywilejowaną grupę zawodową. Chodzi o tancerzy baletowych, którzy będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 40 lat (kobiety) i 45 lat (mężczyźni). Warunkiem będzie przepracowanie co najmniej 20 lat w zawodzie.
Uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) nie stracą swojego statusu, jeśli zmieni się rodzaj umowy łączącej ich z podmiotem zatrudniającym albo ustanie ich zatrudnienie.
Żaden z 25 ekonomistów ankietowanych w ramach kolejnej rundy Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” nie popiera idei tzw. dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. – To ekstremalnie nieracjonalny pomysł – ocenia prof. Marek Góra z SGH.
Jeśli uczestnik PPK przekroczy limit tzw. 30-krotności, pracodawca - mimo, że nie będzie już odprowadzał za niego składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - nadal będzie zobowiązany do obliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK od całego wynagrodzenia tego uczestnika.
Okres opieki nad dziećmi jest uwzględniany przy ustalaniu wysokości emerytury. ZUS może doliczyć do stażu pracy nawet kilka lat poświęconych na wychowanie dzieci. Jaki wpływ na przyszłą emeryturę ma urlop macierzyński i wychowawczy?
Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom przechodzącym na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat). Przyznawana jest tylko osobom należącym do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). To świadczenie wypłacane w ramach tzw. II filaru systemu emerytalnego.
Wcześniejsi emeryci będą mogli ustalić wysokości świadczenia bez pomniejszania podstawy obliczenia o sumę kwot uprzednio pobranych emerytur. Rząd szykuje przepisy, które wdrożą wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas