Tak wynika z badania Work Service. Według OECD, wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat wynosi w Polsce 41 proc., podczas gdy średnia dla krajów OECD to 55 proc.
Analitycy Work Service zwracają w swoim raporcie uwagę, że według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 r. co trzeci Polak będzie miał 65 lub więcej lat. Dziś wśród osób w wieku 65-69 lat pracuje zaledwie 9 proc. pracowników, przy światowej średniej na poziomie 20 proc.. Dlatego aktywizowanie i zwiększanie zatrudnienia seniorów staje się jednym z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki.
Z danych Work Service wynika, że aż 76 proc. pracodawców nie posiada programów rozwoju dostosowanych do osób w wieku 50+. Tymczasem pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie 80 proc. kosztów szkoleń, na które wyślą pracowników po 45. roku życia.
- Pracodawcy, którzy zadeklarowali posiadanie w firmie programów pracowniczych dla seniorów, najczęściej wymieniali dofinansowanie do opieki medycznej (30 proc.), dostęp do kursów i zajęć doszkalających (23 proc.), elastyczny czas pracy i możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin (15 proc.), a także zajęcia z młodszymi pracownikami czy pracę w charakterze mentora młodszych i nowych pracowników - czytamy w raporcie firmy.
- Wiedza, własne know how i zasoby ludzkie to zaraz po nowoczesnych technologiach istotne czynniki, który w przyszłości będą miały wpływ na wartość i pozycję rynkową przedsiębiorstw. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy 50+ stanowią znaczącą wartość dodaną i mogą uzupełniać niedobory kadrowe spowodowane niżem demograficznym czy emigracją zarobkową. Firmy, które jako pierwsze dostrzegą ten fakt i wykorzystają potencjał seniorów będą w stanie osiągać sukces na konkurencyjnym rynku - uważa pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.