Budżet planujemy ostrożnie

Niemal połowa Polaków nie planuje w najbliższym czasie większych wydatków, które mogłyby zachwiać domowym budżetem.

Publikacja: 08.02.2016 16:44

Budżet planujemy ostrożnie

Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak Mateusz Pawlak

Jak pokazuje badanie będące elementem opublikowanego przez Deutsche Bank raportu „Portret finansowy Polaków 2015. Plany na 2016 r.", aż 40 proc. Polaków nie planuje w najbliższym czasie większych wydatków, które mogłyby zachwiać domowym budżetem. Jeżeli przydarzy się nam podróż, remont mieszkania czy organizacja wesela, zamierzamy je sfinansować przede wszystkim z własnych oszczędności. Tylko niespełna 6 proc. badanych jest przekonanych, że zaciągnie kredyt gotówkowy na tego typu cele. To prawie o połowę mniej, niż rok wcześniej. Najczęściej takie plany mają osoby po 30. roku życia, które zarabiają pomiędzy 3 a 5 tys. zł. Tymczasem eksperci podkreślają, że warunki ofert kredytowych są obecnie wyjątkowo atrakcyjne z uwagi na niskie stopy procentowe i sporą konkurencję na rynku.

- Ostatnie lata były okresem dynamicznego rozwoju rynku kredytów konsumpcyjnych. Sprzyjały temu różne czynniki: stabilna sytuacja gospodarcza, spadające bezrobocie i rosnące zatrudnienie oraz niskie stopy procentowe, które sprawiały, że kredyty stały się tańsze i bardziej dostępne – mówi Waldemar Jarek, dyrektor odpowiedzialny za produkty kredytowe dla klientów indywidualnych w Deutsche Bank - Ten ostatni czynnik powinien działać na konsumentów motywująco również w przyszłości, jako że większość ekspertów nie spodziewa się w najbliższym czasie wzrostu stóp.

Niechętni na pożyczanie

Tymczasem, jak wynika z naszego badania, mimo tej korzystnej sytuacji rynkowej konsumenci deklarują, że na razie nie mają sprecyzowanych planów w zakresie zaciągania kredytów w 2016 roku. Dziwi to o tyle, że trudno mówić o nasyceniu rynku kredytami.

Czterech na dziesięciu respondentów badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank zadeklarowało, że w najbliższych miesiącach nie przewiduje sytuacji, w której byliby zmuszeni ponieść jakieś większe wydatki. To spora zmiana w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem, kiedy odsetek ten wynosił niemal 62 proc. Częściej taką możliwość dopuszczają mężczyźni, niż kobiety (44 proc. vs. 36 proc.). – Z roku na rok rośnie grupa Polaków, którzy mogą sobie pozwolić na oszczędności, a zatem odczuwają większe bezpieczeństwo finansowe. W związku z tym są gotowi ponosić wydatki, wykraczające poza ich standardowy miesięczny budżet – wyjaśnia prof. Małgorzata Bombol z SGH.

Prof. Bombol podkreśla, że o ile w świetle rosnących dochodów gospodarstw domowych wzrost odsetka posiadających oszczędności jest oczywisty, to już spadek zainteresowania kredytem jest zaskakujący. - Wobec systematycznie rosnących dochodów gospodarstw domowych naturalna skłonność do zaciągania zobowiązań powinna być wciąż na wysokim poziomie – mówi. Zmiany dotyczące zobowiązań nie są tak jednoznaczne – z jednej strony zmniejsza się odsetek zadłużonych gospodarstw, z drugiej zaś wciąż obserwowany jest wzrost zadłużenia o około 12 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat.

Podobnie jak w ubiegłym roku, na czele listy planowanych większych wydatków znajdują się te typowo konsumpcyjne. Co piąty pytany (22 proc.) wskazał, że w grę wchodzi wakacyjny wyjazd, natomiast dla 19 proc. remont mieszkania lub domu. W przypadku obu odpowiedzi odnotowano wzrost w porównaniu z zeszłorocznym badaniem - wskazań dotyczących wakacji było wówczas niespełna 15 proc., a tych dotyczących remontu 14,5 proc. Kobiety są bardziej skoncentrowane na remoncie mieszkania niż mężczyźni (22 proc. vs. 16 proc.), za to ci ostatni myślą częściej o podróżach (27 proc. vs. 19 proc.)

Niemal co dziesiąty badany ma zamiar przeznaczyć większe środki na organizację imprez rodzinnych, takich jak chrzciny, wesele lub komunia (wzrost z 2,3 proc. w 2014 r. do 9 proc. obecnie). Dla 7 proc. pytanych, takim wydatkiem będzie zakup nowego samochodu, a dla 6 proc. leczenie w ramach prywatnej opieki medycznej. Jedynie 2 proc. ankietowanych ma w planach wysłanie dziecka do szkoły lub na studia za granicę.

Remont mieszkania lub domu to odpowiedź wybierana najczęściej przez osoby w średnim wieku (najwięcej wskazań wśród w grupie wiekowej 35-44 lata - 27 proc.). Osoby w wieku 25-34 lata wskazywały z kolei najczęściej na plany wakacyjne (39 proc.). Młodsi chętniej niż pozostałe grupy wiekowe myślą też o zakupie nowego samochodu (11 proc.). Z kolei wydatki związane z leczeniem planują przede wszystkim najstarsi ankietowani, powyżej 65. roku życia (15 proc.).

Kredyt gotówkowy? Nie planuję

Zdecydowana większość badanych (60 proc.) ma zamiar sfinansować zaplanowane wydatki z własnych oszczędności. To 9 pp. więcej niż rok wcześniej. Zresztą aż 55 proc. z nas deklaruje, że oszczędza pieniądze właśnie głównie z myślą o niespodziewanych wydatkach. Niemal co czwarty ankietowany (niecałe 24 proc.) sfinansuje poważniejsze wydatki z pieniędzy dostępnych na bieżąco (wypłata, emerytura, renta, zysk firmy). Rok temu taką odpowiedź wskazało 31 proc. osób. Skoro z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że ponad połowa zaciągniętych kredytów gotówkowych to zobowiązania nieprzekraczające 4 tys. zł, to można pokusić się o stwierdzenie, że wielu respondentów takie właśnie wydatki jest w stanie pokryć z własnej kieszeni. Z kolei, gdy wzrasta wartość wydatków, które planujemy ponieść, częściej pojawia się konieczność pożyczenia pieniędzy z banku.

Niespełna 6 proc. planuje zaciągnąć kredyt gotówkowy, by podołać planowanym wydatkom. Rok temu było to prawie 11 proc. Czy rzeczywiście Polacy zrezygnują z pożyczania pieniędzy w bankach? Należy pamiętać, że są to deklaracje. Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego zapada często niemal z dnia na dzień i bywa podejmowana w związku z pojawieniem się nieplanowanych wcześniej okoliczności oraz w tak zwanych gorących okresach: przedświątecznym, wakacyjnym i przed rozpoczęciem roku szkolnego. Z kolei 5 proc. badanych postara się o pożyczkę u kogoś z rodziny.

Dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn sfinansuje większe wydatki z pieniędzy dostępnych na bieżąco (odpowiednio 33 proc. kobiet i 16 proc. mężczyzn). Panowie natomiast zdecydowanie częściej niż kobiety mają zamiar pożyczyć pieniądze - 9 proc. mężczyzn planuje sfinansować wydatki z kredytu, a 8 proc. pożyczyć odpowiednią kwotę od rodziny. W obu przypadkach takiej odpowiedzi udzieliło zaledwie 2 proc. kobiet.

Kredytem mają zamiar wspomóc się przede wszystkim osoby w średnim wieku (po 8 proc. badanych w wieku 35-44 lat i 45-54 lata). - To pokolenie najbardziej aktywne zawodowo, co wpływa korzystnie na zdolność kredytową jego przedstawicieli. To czas, w którym osoby, osiągające już stabilne dochody, dokonują poważniejszych inwestycji lub potrzebują środków na większe jednorazowe wydatki i wtedy szukają zewnętrznych źródeł finansowania, takich jak kredyt – wyjaśnia Waldemar Jarek z Deutsche Bank. Wśród osób, których miesięczny dochód netto mieści się w przedziale 3-4 tys. zł, odsetek badanych, którzy rozważają taką opcję wzrasta do 13 proc., a wśród tych, którzy zarabiają pomiędzy 4 a 5 tys. zł do 14 proc. Z kolei o pożyczkę od rodziny poproszą przede wszystkim najmłodsi ankietowani (16 proc. osób w wieku 18-24 lata), których zdolność kredytowa jest zdecydowanie niższa.

Jak pokazuje badanie będące elementem opublikowanego przez Deutsche Bank raportu „Portret finansowy Polaków 2015. Plany na 2016 r.", aż 40 proc. Polaków nie planuje w najbliższym czasie większych wydatków, które mogłyby zachwiać domowym budżetem. Jeżeli przydarzy się nam podróż, remont mieszkania czy organizacja wesela, zamierzamy je sfinansować przede wszystkim z własnych oszczędności. Tylko niespełna 6 proc. badanych jest przekonanych, że zaciągnie kredyt gotówkowy na tego typu cele. To prawie o połowę mniej, niż rok wcześniej. Najczęściej takie plany mają osoby po 30. roku życia, które zarabiają pomiędzy 3 a 5 tys. zł. Tymczasem eksperci podkreślają, że warunki ofert kredytowych są obecnie wyjątkowo atrakcyjne z uwagi na niskie stopy procentowe i sporą konkurencję na rynku.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami
Emerytura
Emeryci zadłużeni średnio na 12,5 tys. zł. Jak poprawić portfel seniora