KBC zwyciężył głównie dzięki bezapelacyjnie najlepszym wynikom inwestycyjnym osiąganym przez jego fundusze.
Analizowaliśmy wyniki funduszy z czterech grup (akcji, obligacji, stabilnego wzrostu, pieniężne), dostępnych w ramach oferty IKE. Wzięliśmy pod uwagę cztery okresy: od początku tego roku, ostatnie trzy lata, pięć lat i dziesięć lat. Najlepszy fundusz w danej kategorii dostawał 3 pkt, najsłabszy 0 pkt, a pozostałe – proporcjonalnie do wyników. Łącznie można było uzbierać do 48 pkt. Oprócz KBC w tej kategorii wysoką ocenę uzyskały: MetLife oraz Investors.
Sprawdziliśmy też wielkość oferty poszczególnych TFI. W tej kategorii liczyła się ilość dostępnych funduszy; to czy w ofercie znajdują się fundusze inwestujące za granicą; czy TFI oferuje produkty z gotową strategią inwestycyjną albo ma portfel przygotowany specjalnie pod kątem IKE.
Maksymalnie w tej kategorii można było zdobyć 22 pkt.
Tu bardzo dobrze wypadły: Pioneer, NN Investment Partners i Skarbiec.
Ważnym elementem długoterminowej inwestycji są opłaty pobierane przez instytucje zarządzające naszymi oszczędnościami. Dlatego przywiązywaliśmy dużą wagę do tej kategorii rankingu. Policzyliśmy średnie opłaty pobierane przez TFI za zarządzanie (ustaliliśmy średnią opłatę na podstawie stawek obowiązujących w funduszu akcyjnym, obligacyjnym, stabilnego wzrostu i pieniężnym).