Pani Barbara jest emerytowaną dziennikarką. Od początku 2012 roku dostaje wcześniejszą emeryturę. Powszechny wiek emerytalny osiągnęła w październiku zeszłego roku. Była przekonana, że od tego czasu otrzymuje już emeryturę powszechną. Co prawda o nią nie wystąpiła, ale była pewna, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych naliczy jej sam. Ostatnio poprosiła ZUS o przeliczenie kapitały początkowego (po zmianach, jakie zaczęły obowiązywać 1 maja Moja Emerytura.rp informowała o tym http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/628645,1206899-Kapital-poczatkowy-podwyzsza-emeryture.html oraz http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/628645,1214218-Emeryture-warto-przeliczyc.html). Gdy dostała przeliczenie zaczęła się zastanawiać czy ZUS z kapitału początkowego odliczył jej część wynikającą z pobierania wcześniejszej emerytury. Im bardziej wpatrywała się z pismo z Zakładu tym miała większe wątpliwości, jaką ma emeryturę (wcześniejszą czy powszechną). Zainteresowało ją jeszcze jedno: gdzie w ustawie o emeryturach i rentach zapisano, iż gdyby emerytura powszechna była niższa niż wcześniejsza, to może wybrać świadczenie dla niej bardziej korzystne.
Przypomnijmy, że od 2013 roku obowiązuje zasada, iż jeśli ktoś pobiera emeryturę wcześniejszą, to przy obliczeniu wysokości świadczenia powszechnego, odejmuje się kwoty wypłacone już wcześniej. Pani Barbara uważa (tak jak wiele innych osób), że zmiana prawa powinna dotyczyć osób, które otrzymują wcześniejsze emerytury od 1 stycznia 2013 roku. – Przecież gdy wystąpiłam o wcześniejszą emeryturę tych przepisów jeszcze nie było – tłumaczy.
O zasadach przyznawania emerytur stanowi ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tam znajdują się odpowiedzi na nurtujące panią Barbarę pytania.
Po pierwsze emerytura jest świadczeniem, które przysługuje ubezpieczonemu po spełnieniu określonych warunków (jednym z nich jest osiągnięcie wieku emerytalnego).
Po drugie art. 116.1 ustawy stanowi, iż "postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba, że ustawa stanowi inaczej". A to oznacza, że pani Barbara jeśli chce dostawać emeryturę powszechną – musi o nią wystąpić.