Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wycofała się z uwag mówiących, że planowane zmiany w OFE mają charakter wywłaszczenia funduszy i są tym samym niekonstytucyjne - poinformowała instytucja w opinii kolegialnej przesłanej do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
- Problem wywłaszczenia i związane z nim zarzuty konstytucyjne nie zarysowują się w przypadku uznania, że składka na ubezpieczenie emerytalne ma charakter publiczny lub jest własnością ubezpieczonych. Zarzut niekonstytucjności może pojawić się potencjalnie jedynie w przypadku uznania, że składka na ubezpieczenie emerytalne stanowi własność OFE - napisano w dokumencie.
- Jednak zdaniem Prokuratorii Generalnej - mimo istnienia poważnych problemów interpretacyjnych - należy uznać za właściwsze stanowisko, że składka ma charakter publiczny, co usuwa podniesione wątpliwości konstytucyjne - dodano.
W opinii Prokuratorii, nawet przy założeniu, że składka na ubezpieczenie emerytalne jest własnością OFE, nie można pomijać argumentów wskazujących na powierniczy charakter powierzenia środków funduszom.
- Występowanie w takim przypadku powiernictwa typu zarządczego przemawia za przyjęciem, że w przypadku przejęcia przez państwo aktywów nabytych w zamian za składkę na ubezpieczenie emerytalne, OFE nie są z tych praw wywłaszczane w rozumieniu konstytucyjnym, gdyż nie przysługuje im własny interes co do tych praw - napisano w stanowisku Prokuratorii.