Kowalczyk tłumaczył, że projekt zmian w systemie emerytalnym przewiduje, że ustawa wejdzie w życie 3 lutego 2014 r. Tego dnia obligacje Skarbu Państwa i gwarantowane przez Skarb Państwa będą przenoszone z OFE do ZUS.
"W poniedziałek 3 lutego dokonuje się przeniesienie aktywów - ale również zobowiązań - z OFE do ZUS. (...) Państwo przejmuje zobowiązania do wypłaty świadczeń emerytalnych. Następuje konwersja między ZUS i Skarbem Państwa. (...) Skarb Państwa przejmuje obligacje i je umarza (...), zobowiązuje się do wypłaty przyszłych świadczeń emerytalnych i je gwarantuje" - tłumaczył wiceminister.
Zaznaczył, że zgodnie z projektem wycena aktywów OFE zostanie dokonana na 31 stycznia 2014 r., z tym, że wycena obligacji skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa w dniu przeniesienia nie może być niższa niż na dzień 3 września 2013 r., czyli dzień przed ogłoszeniem proponowanych zmian. Kowalczyk dodał, że do wyceny obligacji przenoszonych do ZUS będzie przyjmowana tzw. cena brudna (uwzględniająca skumulowane odsetki). Wartość obligacji zostanie zapisana na subkoncie ubezpieczonego i będzie rewaluowana średnią przeciętnego wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.
"Przewidujemy na chwilę obecną, że będzie przeniesione (do ZUS - PAP) ok. 120 mld zł. Oczywiście to się może zmieniać, bo OFE cały czas otrzymują składki przekazywane przez ZUS" - poinformował Kowalczyk. Dodał, że OFE mogą też zmieniać - w ramach obowiązującego prawa - swoją strukturę aktywów.
Beata Szydło z PiS pytała, że rząd ma wariant B na wypadek, gdyby ustawa o OFE nie została przyjęta, albo została przyjęta w innym kształcie lub późniejszym terminie, lub jeśli prawnicy prezydenta zarekomendowaliby, by jej nie podpisać.