Warto sprawdzić czy bliski, który zmarł był klientem instytucji finansowych. A zwłaszcza członkiem otwartego funduszu emerytalnego. W tych podmiotach oszczędza znacząca grupa pracujących. Na rachunku w funduszu znajduje się przeciętnie ok. 36,6 tys. zł. W niektórych przypadkach ta kwota jest kilkukrotnie wyższa. Te pieniądze podlegają dziedziczeniu, pod warunkiem, że zmarły klient OFE nie zakończył kariery zawodowej i nie zaczął już pobierać świadczenia. Zgodnie z prawem pieniądze w OFE podlegają dziedziczeniu tylko w okresie ich gromadzenia w tych instytucjach.
Pierwszym krokiem jaki musimy zrobić jest zgłoszenie śmierci członka funduszu. Pisemną informację należy przesłać do PTE zarządzającego OFE wraz ze skróconym aktem zgonu - może być to oryginał dokumentu bądź jego poświadczona kopia. Możemy to uczynić w sposób tradycyjny bądź korzystając z adresu emailowego a także faksu.
Osoby, które mogą ubiegać się o wypłatę środków po zmarłym członku funduszu to:
Małżonek zmarłego członka funduszu
Jeżeli w okresie członkostwa w funduszu, w małżeństwie zmarłego członka funduszu obowiązywała ustawowa wspólność majątkowa, małżonkowi przysługuje połowa środków zgromadzonych w okresie obowiązywania wspólności majątkowej. Środki te przekazywane są w ramach wypłaty transferowej na rachunek małżonka w otwartym funduszu emerytalnym. Jeżeli małżonek nie jest członkiem żadnego otwartego funduszu emerytalnego i w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia dyspozycji wypłaty nie wskaże nazwy otwartego funduszu emerytalnego, do którego należy dokonać wypłaty, OFE otworzy rachunek na nazwisko małżonka zmarłego członka funduszu i dokona wypłaty transferowej środków na ten rachunek.
Były małżonek zmarłego członka funduszu
Jeżeli w okresie członkostwa w funduszu, w małżeństwie zmarłego członka funduszu obowiązywała ustawowa wspólność majątkowa, która została zniesiona przez rozwód, separację, umowę majątkową małżeńską wyłączającą wspólność majątkową bądź inny dokument prawny zmieniający stosunki majątkowe w małżeństwie, małżonkowi bądź byłemu małżonkowi przysługuje część środków zgromadzonych w okresie obowiązywania wspólności majątkowej. Środki te przekazywane są w ramach wypłaty transferowej na rachunek małżonka w otwartym fundusz emerytalnym, po przedłożeniu w Funduszu dokumentu, z którego wynika, jaka część środków z okresu obowiązywania wspólności majątkowej przypadła małżonkowi bądź byłemu małżonkowi wskutek dokonanego podziału majątku wspólnego. Jeżeli małżonek/były małżonek nie jest członkiem żadnego otwartego funduszu emerytalnego i w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia dyspozycji wypłaty nie wskaże nazwy otwartego funduszu emerytalnego, do którego należy dokonać wypłaty, OFE otworzy rachunek na nazwisko małżonka/byłego małżonka zmarłego członka funduszu i dokona wypłaty transferowej środków na ten rachunek.