• Zakup w placówce. Agentem emisji, czyli instytucją uprawnioną do dystrybucji obligacji skarbowych, jest PKO Bank Polski. Zakupu obligacji można dokonać w oddziałach banku oraz Punktach Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego - ważne, by mieć przy sobie dokument tożsamości.
Nabycie Obligacji Skarbu Państwa jest maksymalnie uproszczone. Po pierwsze można je kupić z dowolnego miejsca na świecie, dzięki temu, że jest to możliwe także za pośrednictwem telefonu czy internetu. Taka forma ułatwia także zakupy osobom, które z różnych przyczyn nie mogą opuszczać domu, a chciałyby rozsądnie lokować swe pieniądze – wyjaśnia Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – Co więcej, by nabyć obligacje nie trzeba mieć żadnego typu rachunku papierów wartościowych, ponieważ wszelkie dane związane z ich zakupem przechowywane są w Rejestrze Nabywców Obligacji – dodaje Bogdan Klimaszewski.
W Rejestrze Nabywców Obligacji zapisane jest ile kupiliśmy tych papierów, jakiego rodzaju – te informacje wraz z danymi osobowymi potwierdzają, że jesteśmy posiadaczami omawianych papierów wartościowych.
Zakup obligacji nie wiąże się z kosztami dodatkowymi. Klient dokonując zakupu obligacji nie ponosi żadnych opłat, co oznacza, że całość zainwestowanych przez niego środków jest lokowana - zwraca uwagę Małgorzata Jabłońska, Menedżer Zespołu Rynku Pierwotnego w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego.
Wyjątkową ofertą związaną z dłużnymi papierami skarbowymi jest tzw. zamiana.
- Posiadacz obligacji skarbowych decydujący się na kontynuację oszczędzania z wykorzystaniem tego instrumentu finansowego otrzymuje dodatkową premię. Dokonuje nabycia z dyskontem – wyjaśnia Bogdan Klimaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów – Oznacza to, że nie kupuje obligacji po ich cenie nominalnej (100 zł niezależnie od rodzaju papieru), tylko taniej. Każdorazowo wysokość upustu określana jest w liście emisyjnym – dodaje.