Otwarte Fundusze Emerytalne, w latach 1999 – 2012 zrealizowały ponad 165 tys. wypłat z tytułu dziedziczenia. Do spadkobierców lub osób wskazanych przez członków funduszy trafiła kwota sięgająca 1,5 mld złotych. Byłaby ona jednak zdecydowanie wyższa, gdyby społeczeństwo w pełni wiedziało o takiej możliwości oraz o obowiązujących przepisach prawa. Część dziedziczących nie zgłasza do funduszy informacji o śmierci bliskich i nie korzysta z przysługującego im prawa do odbioru zgromadzonych środków emerytalnych. Dlatego przy podpisaniu umowy lub w innym dowolnym terminie powinno się wskazać osoby uprawnione do dziedziczenia, naszych najbliższych – dzieci, małżonków, rodziców. Powinniśmy pamiętać aby poinformować o tym fakcie osoby, które wskazujemy do dziedziczenia.
Kto może dziedziczyć?
Warto wiedzieć, kto może być uprawniony do dziedziczenia. Środki zgromadzone na rachunku zmarłego członka OFE wypłacane są na rzecz osób wskazanych przez zmarłego, a w przypadku ich braku wchodzą w skład spadku. Środki dziedziczą ustawowi lub testamentowi spadkobiercy po zmarłym członku OFE, co oznacza, że obowiązuje tradycyjna procedura spadkowa.
Co ważne, śmierć członka rodziny należy zgłosić do Otwartego Towarzystwa Emerytalnego. A jeśli zgłoszenie nie wpłynie do towarzystwa emerytalnego, nie zostanie rozpoczęta procedura wypłacenia dziedziczonych środków.
Jeśli nie wiemy z jakim towarzystwem należy się skontaktować...