Najprościej jest wtedy, gdy w umowie z OFE zostanie wskazana osoba uposażona. Wówczas wystarczy, że przedstawi ona odpis aktu zgonu, dowód tożsamości i wniosek o wypłatę pieniędzy. Dodatkowe dokumenty są wymagane tylko od niepełnoletniego.
Jeśli w umowie nie ma wzmianki o uposażonych, obowiązują procedury spadkowe. Jeśli zmarły pozostawał w związku małżeńskim i obowiązywała wspólnota majątkowa, zgodnie z ustawą połowa środków przypada współmałżonkowi (bierze się pod uwagę oszczędności z okresu wspólnoty majątkowej). Pieniądze są przelewane na rachunek współmałżonka w funduszu emerytalnym. Pozostała część oszczędności jest wypłacana w gotówce osobom wskazanym lub spadkobiercom.
Towarzystwo emerytalne odprowadza do urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy od sum wypłacanych osobom uprawnionym.
Środki na rachunek małżonka w OFE są przekazywane w terminach wypłat transferowych (przypadają cztery razy w roku, w ostatni roboczy dzień lutego, maja, sierpnia i listopada). Natomiast wypłaty gotówkowe realizowane są w ciągu trzech miesięcy od dnia przedstawienia kompletu dokumentów.
Członek funduszu może w dowolnym momencie wskazać, zmienić bądź odwołać dyspozycję wskazania osób uprawnionych do dziedziczenia środków zgromadzonych na rachunku emerytalnym. Można to zrobić za pośrednictwem stron WWW funduszy albo osobiście.