Lokatę terminową i konto oszczędnościowe łączy to, że w obu przypadkach oddajemy swoje pieniądze do dyspozycji banku, który w zamian za to płaci nam odsetki. Najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest łatwość wpłacania i wypłacania środków. W przypadku lokaty wcześniejsze zerwanie umowy grozi utratą wypracowanych odsetek, a do raz założonej lokaty najczęściej nie można już dopłacać. Konto oszczędnościowe jest pod tym względem bardziej elastyczne, ale oferuje nieco niższe odsetki.
- Te różnice pomiędzy nimi sprawiają, że są to produkty komplementarne (uzupełniające się) i z punktu widzenia klienta najlepiej jest korzystać z obu, bo każde znajduje zastosowanie w nieco innych okolicznościach - mówi Michał Banach, ekspert banku BGŻOptima.
Lokatę otwieramy na określoną kwotę i na określony czas. W umowie bank deklaruje kiedy odda nam pieniądze oraz ile wyniosą odsetki – to w przypadku najpopularniejszych depozytów ze stałym oprocentowaniem. Jeśli zdecydujemy się na lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, wysokość odsetek będzie się zmieniać w zależności od poziomu stóp procentowych. Po zakończeniu lokaty bank odliczy od zysku 19-proc. podatek Belki i zwróci nam pieniądze wraz z odsetkami.
- Aktualnie najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe oferują po ok. 6 proc. w skali roku, przy czym łatwiej znaleźć lokatę o dobrym oprocentowaniu niż konto oszczędnościowe o podobnym. Warto więc postawić pytanie: skoro oprocentowanie lokaty nie jest znacząco wyższe (kiedyś różnica wynosiła nawet 2 pkt proc.), to po co z niej korzystać, skoro w koncie oszczędnościowym mamy większy dostęp do pieniędzy? Otóż... właśnie dlatego. Chodzi o czynnik psychologiczny – klient trzy razy zastanowi się czy zerwać raz założoną lokatę (bo w tym przypadku straciłby wypracowane odsetki), tymczasem wycofywanie środków z konta oszczędnościowego jest łatwe i kusi - wyjaśnia mówi Michał Banach.
Wpłacając pieniądze na rachunek oszczędnościowy nie trzeba deklarować okresu oszczędzania, bez problemu można też wypłacić część środków. Jedynym ograniczeniem może być prowizja za przelew środków z rachunku oszczędnościowego. Rynkowym standardem jest jeden w miesiącu darmowy przelew, za kolejne trzeba już płacić (zwykle 5-10 zł). Może się więc okazać, że kilka wypłat w miesiącu skonsumuje odsetki, trzeba więc zachować rozsądek w dysponowaniu pieniędzmi. Ale na rynku jest kilka wyjątków, w których wszystkie przelewy z konta oszczędnościowego są bezpłatne, należy do nich m.in. konto oszczędnościowe BGŻ Optima.