Czytelnik serwisu pyta co zrobić, żeby ZUS zwrócił nadpłaconą składkę?
Nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez Zakład z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku - na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o ich zwrot. Wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek płatnik składek może złożyć po stwierdzeniu, że składki zostały nienależnie opłacone lub po otrzymaniu zawiadomienia z Zakładu o kwocie nienależnie opłaconych składek.
Płatnik zostanie powiadomiony przez ZUS o nienależnie opłaconych składkach, które mogą być zwrócone, chyba że nie przekraczają wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym. Nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi w terminie 30 dni od dnia wpływu uzasadnionego wniosku płatnika składek a w przypadku przekroczenia górnego pułapu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w terminie 30 dni od otrzymania przez Zakład imiennego raportu korygującego za danego ubezpieczonego oraz deklaracji rozliczeniowej korygującej. Jeżeli nienależnie opłacone składki nie zostaną przez Zakład zwrócone w ustawowym terminie, podlegają oprocentowaniu w wysokości równej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych.
Ważna rzeczą jest ustalenie terminu ich przedawnienia. Nienależnie opłacone składki, których wpłata do ZUS nastąpiła po 31 grudnia 2011r. ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia:
Do nienależnie opłaconych składek, dla których bieg przedawnienia rozpoczął się przed 1 stycznia 2012r., stosuje się 5 letni okres przedawnienia liczony od 1 stycznia 2012r., chyba że przedawnienie zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 grudnia 2011r. nastąpiłoby wcześniej.