Odnośnie drugiej z technik, czyli możliwości wykorzystania tzw. podejścia „life cycle" – zgodnie z teorią ludzie młodzi mogą inwestować bardziej agresywnie ponieważ zawsze będą mieli czas na odrobienie strat, w przypadku osób starszych zaleca się natomiast ostrożniejsze inwestowanie, takie, które gwarantuje niższy, ale pewniejszy zysk. Dzięki stosowaniu opcji „life cycle" inwestować możemy więcej w akcje mając 20-30 lat, automatycznie więcej w bezpieczne instrumenty będąc w wieku 50+. Kluczem jest tutaj automatyzm strategii oraz właściwa budowa portfela. Warto też nie zapominać o prostej zasadzie – strategia ta nigdy nie może oznaczać, że inwestujemy w dowolne (czytaj każde) akcje, czy obligacje. Zawsze należy bowiem pamiętać, że właściwy dobór instrumentów do naszego portfela może mieć kluczowe znaczenie dla tempa, w jakim odrabiać będziemy straty bądź zarabiać w trakcie hossy,
Temat reinwestowania dochodów zostawiłem na koniec – to najbardziej oczywista i prosta do wytłumaczenia korzyść inwestowania „systematycznego", dodatkowo możliwość reinwestowania dochodów (czyli w praktyce uzyskiwania odsetek od odsetek) to w zasadzie korzyść płynąca z każdej strategii długoterminowej. Dzięki systematyczności nasze środki „pracują" dłużej, w efekcie osiagamy wyższy dochód niżby to wynikało jedynie z „prostej" stopy zwrotu.
Podsumowując tą „grupę zalet" PPE warto posłużyć się prostym przykładem, który w praktyce stanowi uzasadnienie dla wszystkich trzech wskazanych powyżej „przewag PPE". Otóż oczywistym jest, że w przypadku systematycznego i długoterminowego inwestowania w pierwszym jego okresie o stanie konta inwestora decydują inwestowane środki (w naszym przypadku składki na PPE). W efekcie oszczędzający może sobie pozwolić na większe ryzyko, strata wciąż dotyczyć będzie bowiem stosunkowo niewielkiej kwoty. Dlatego też, nie narażając znacząco „przyszłych" aktywów inwestor może liczyć, że bardziej ryzykowne inwestycje przyniosą w dłuższej perspektywie duże zyski (przy relatywnie niewielkim koszcie ryzyka liczymy na stosunkowo wysoką premię). Jednak po kilkunastu, czy kilkudziesięciu latach inwestowania sytuacja jest inna – posiadamy już stosunkowo dużo środków i bieżące zyski mają dla naszej sytuacji ogromne znaczenie – bywa, że jednoroczny zysk jest równy składce z kilku lat. W efekcie inwestor w naturalny sposób (wierząc lub nie wierząc w zasadę „life cycle") zaczyna inwestować konserwatywnie, w pierwszym rzędzie starając się chronić kapitał, a dopiero w drugiej kolejności poszukując okazji do ponad przeciętnych zysków. I jest to oczywiste i absolutnie poprawne. W ten sposób po raz kolejny intuicyjnie dopasowujemy się do wskazań teorii.
I tyle na teraz – nie chcąc, aby tekst był zbyt drugi pozostałe zalety PPE wraz z informacjami o tzw. „praktyce rynkowej" przedstawię w drugiej części tekstu (za miesiąc).
Krzysztof Nowak jest członkiem zarządu Mercer (Polska). pełniącym funkcję Polish Office Leader. Jest również szefem praktyki świadczeń w Mercer, bezpośrednio prowadząc lub nadzorując projekty z obszaru restrukturyzacji systemów świadczeń, konstruowania programów emerytalnych oraz planów oszczędnościowych.