Takie wnioski płyną ze spotkania ekspertów i ekonomistów z prezydentem Bronisławem Komorowskim o zmianach w systemie emerytalnym.
— Zapewnienie odpowiednich dochodów na starość, w oparciu o solidarność pokoleniową jest jednym z podstawowych wyzwań, przed jakimi stoją kraje europejskie, w tym także Polska — mówił w czasie spotkanie prezydent.
Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego coraz większy niepokój budzi przewidywana wysokość przyszłych emerytur. Trzeba dać odpowiedź zatem odpowiedź na pytanie zasadnicze: "czy jest możliwe zwiększanie emerytur w przyszłości, czy jest możliwe zapewnienie nieobniżania tych emerytur". Choć Polska należy do krajów Unii Europejskiej, gdzie zagrożenie ubóstwem osób w wieku emerytalnym jest relatywnie niskie, to należy podjąć kwestie zmian systemowych przeciwdziałających w przyszłości powiększaniu się ubóstwa ludzi starszych.
Irena Topińska z CASE podkreślała zaś, że w gorszej sytuacji są dziś kobiety niż mężczyźni, bo bardziej narażone są na ubóstwo — Emerytury kobiet stanowią 70 proc. świadczeń mężczyzn i są dużo bardziej zróżnicowane. Jest dużo kobiet, których emerytura ociera się o minimalną — podkreśliła Topińska.
A Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH przekonywała, że ważna jest zmiana waloryzacji minimalnej emerytury, a Michał Boni, szef doradców strategicznych