Swoboda i wiele strategii do wyboru
Instrumentem świetnie nadającym się do długoterminowego oszczędzania są jednostki funduszy inwestycyjnych. Towarzystwa pozwalają wpłacać nawet niewielkie kwoty (wymagane minimum pierwszej wpłaty to często 100 – 500 zł, zaś dopłaty do już istniejącego rejestru tylko 50 – 100 zł). Oferują też całą gamę strategii do wyboru.
Sposobem, by ograniczyć koszty inwestowania, a przy okazji zmobilizować się do regularnych wpłat, może być uruchomienie planu systematycznego oszczędzania. Wtedy klient korzysta ze zniżek w opłacie dystrybucyjnej, pobieranej przy zakupie jednostek. W przypadku funduszy z dużym udziałem akcji w portfelu opłata w standardowej wysokości może sięgać nawet 5 proc.
Wymóg systematyczności wpłat ogranicza swobodę inwestora w niewielkim stopniu. Nawet jeżeli umowa określa minimalną miesięczną wpłatę, nie ma problemu, by np. jednorazowo wpłacić jej dwunastokrotność i przez resztę roku nie dopłacić do funduszu ani złotówki. Kara za niedotrzymanie warunków oszczędzania nie jest zbyt surowa. Pieniądze można wycofać w każdej chwili bez większych problemów, a jedyną konsekwencją jest cofnięcie zniżki w opłacie dystrybucyjnej, jakiej TFI udzieliło przy zakupie jednostek.
Mniej znaną częścią oferty towarzystw są plany systematycznego oszczędzania, przewidujące podział środków pomiędzy kilka funduszy tego samego TFI. Klient wykonuje pojedynczy przelew, a pieniądze są automatycznie dzielone pomiędzy dwa lub więcej wskazanych funduszy. W niektórych planach alokacja środków zmienia się z czasem: od produktów preferujących akcje w pierwszych latach oszczędzania po znacznie bezpieczniejsze fundusze dłużne tuż przed zakończeniem okresu umowy.
Trudno wycofać pieniądze przed terminem
Alternatywą dla oszczędzania w funduszach są produkty ubezpieczeniowo-inwestycyjne, bardzo popularne w Polsce w dużej mierze dzięki skuteczności wynagradzanych prowizyjnie sprzedawców. To bardzo niejednorodna kategoria produktów. Mieszczą się w niej zarówno polisy z gwarantowaną sumą ubezpieczenia, jak i takie, gdzie wysokość przyszłego świadczenia zależy od skuteczności inwestowania. Wtedy inwestor ma prawo wyboru strategii: od bardzo bezpiecznych, zakładających inwestowanie w papiery dłużne, po bardziej rekomendowane w przypadku wieloletnich umów inwestycje z dużym udziałem akcji.
1971 zł