[b]- Amplico (poprzednia nazwa: AIG)[/b]
Jeden z nielicznych funduszy, w którym osoba odpowiedzialna za inwestycje (Rafał Mikusiński), pracuje od początku. Niedługo to OFE prawdopodobnie zostanie przejęte przez
MetLife z powodu kłopotów dotychczasowego amerykańskiego właściciela.
[b]- Aviva (poprzednia nazwa: Commercial Union)[/b]
Jest to największy OFE pod względem aktywów, co sprawia, że pobiera najniższą opłatę za zarządzanie. Podobnie jak inne duże OFE aktywnie zajmuje się nadzorem nad spółkami, których znaczące pakiety akcji ma w portfelu. Ostatnio doszło do kilku zmian personalnych w PTE.
[b]- AXA (wcześniej Winterthur oraz Credit Suisse Life & Pensions)[/b]
Fundusz ten bardzo aktywnie pozyskuje nowych klientów, zarówno tych, którzy podpisują umowę po raz pierwszy, jak i tych, którzy przenoszą się z innego OFE. Do 2012 r. chce mieć milion członków i jest już bliski osiągnięcia tego celu.
[b]- Generali (dawniej Zurich)[/b]
Wyróżnia się dobrymi wynikami inwestycyjnymi. Najstabilniej spośród konkurentów pomnaża pieniądze klientów. Świadczy o tym choćby fakt, że brał udział we wszystkich losowaniach (jednym z warunków jest osiągnięcie wyników powyżej średniej ważonej).
[b]- ING (poprzednia nazwa: ING Nationale Nederlanden)[/b]
Ma najwięcej klientów ze wszystkich funduszy. Jako jeden z nielicznych systematycznie informuje o swoich działaniach na konferencjach prasowych. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych lat, wraz ze spółką ubezpieczeniową ING, zostanie przejęty.
[b]- Nordea (dawniej Norwich Union oraz Sampo)[/b]
Kilka razy zmieniał właściciela. Obecnie znów jest w rękach Skandynawów. Niedawno z PTE odszedł prezes Andrzej Kulik, który pracował w tym towarzystwie od początku. Od niedawna ma nowy skład departamentu zarządzania.
[b]- Pekao (przejął fundusze: Rodzina, Epoka i Pioneer)[/b]
Skład zarządu tego PTE właściwie nie zmienił się od początku, co jest rzadkim zjawiskiem. Fundusz należy do niewielkich. Prowadzi mało aktywną akwizycję nowych członków. Natomiast jest liderem pod względem przejmowania innych OFE – wchłonął już trzy.
[b]- PKO BP Bankowy (poprzednia nazwa: Bankowy)[/b]
Ostatnio wprowadził wiele zmian (m.in. do nazwy dodał markę jedynego właściciela PKO BP), które dają dobre efekty. Lepiej inwestuje, przestał tracić klientów na rzecz konkurentów.
[b]- Pocztylion (połączył się z Arka-Invesco)[/b]
Jedną z zasad, jaką się kieruje, jest etyczne inwestowanie. To efekt tego, że akcjonariuszem towarzystwa jest m.in. Episkopat Polski. Jest to chyba jedyne PTE, w którym stanowisko prezesa jest rotacyjne; zajmują je po kolei członkowie zarządu.
[b]- Polsat (przejął fundusz Kredyt Banku)[/b]
Raz osiąga znakomite wyniki, innym razem spada na koniec rankingów. Uznawany jest za fundusz inwestujący bardzo ryzykownie. Należy do najczęściej nagradzanych OFE. Samodzielnie właściwie nie prowadzi akwizycji.
[b]- PZU Złota Jesień[/b]
Większość osób zarządzających tym funduszem pracuje w nim od początku. Dotyczy to zarówno prezesa Andrzeja Sołdka, jak i osób odpowiedzialnych za inwestycje.
[b]- Warta (poprzednia nazwa Dom)[/b]
Fundusz przez długi czas był wystawiony na sprzedaż. Z nieoficjalnych informacji wynika, że poszukiwania nowego właściciela znowu mogą się zacząć. Jego zarząd jest stabilny, ale w departamencie zarządzania aktywami do zmian dochodzi dość często.[/ramka]
[ramka][srodtytul]Kto m.in. ma obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia emerytalne[/srodtytul]
- pracownicy (z wyłączeniem prokuratorów), także pracujący na umowę-zlecenie, umowę agencyjną czy umowę o dzieło;
- osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług na zlecenie;
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące; dotyczy prowadzących działalność na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych; twórców i artystów; osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu; wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej; osób prowadzących niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół na podstawie przepisów o systemie oświaty;
- osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych;
- duchowni, w tym członkowie zakonów męskich i żeńskich Kościoła katolickiego, innych Kościołów i związków wyznaniowych, z wyjątkiem alumnów seminariów duchownych, nowicjuszów, postulantów i juniorystów, którzy nie ukończyli 25. roku życia;
- osoby, które są żołnierzami niezawodowymi pełniącymi czynną służbę wojskową (w tym żołnierze pełniący okresową służbę wojskową) z wyłączeniem żołnierzy pełniących służbę kandydacką;
- osoby odbywające służbę zastępczą;
- osoby pobierające zasiłek macierzyński oraz przebywające na urlopie wychowawczym
Pełen wykaz znajduje się na: www.zus.pl[/ramka]
[ramka][srodtytul]Niezbędne jest dodatkowe oszczędzanie[/srodtytul]
- Niezależnie od tego, czy wybrany przez nas fundusz będzie pomnażał pieniądze znakomicie czy tylko przeciętnie, emerytura z obowiązkowego systemu, a więc z ZUS i OFE, nie zapewni nam dostatniego życia.
- Stopa zastąpienia, czyli relacja ostatniego naszego wynagrodzenia do wysokości emerytury, według szacunków wyniesie od 40 do maksymalnie 70 proc.[/ramka]
[b][link=http://www.rp.pl/temat/181781.html]Czytaj więcej o OFE[/link][/b]