[link=http://www.rp.pl/artykul/181781,366925_Polska_odpowie_na_skarge_Brukseli.html]Informowaliśmy już[/link], że rząd nie zmienia stanowiska w tej kwestii. Jak czytamy w informacji przekazanej dziś przez UKIE: „rząd Polski nie zgadza się zarzutami skarżącej i odmawia zasadności twierdzeniom zawartym w skardze”. Według Polski prawna klasyfikacja OFE i ich rola w polskim obowiązkowym systemie zabezpieczenia społecznego nie dają możliwości stosowania do ich polityki inwestycyjnej zasady swobody przepływu kapitału.

Zdaniem Brukseli limity inwestycyjne nałożone na polskie fundusze emerytalne stanowią właśnie nieuzasadnione ograniczenie swobodnego przepływu kapitału (art. 56 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską). Fundusze emerytalne są spółkami prywatnymi i choć składki do nich są obowiązkowe, to one same nie mogą być traktowane jako podmioty publiczne. Stanowisko Brukseli wynika z decyzji unijnego biura statystycznego Eurostat, które zaliczyło OFE do instytucji finansowych. Tymczasem Polska już w trakcie negocjacji przedakcesyjnych stała na stanowisku, że OFE są podmiotami sektora finansów publicznych. Konsekwencją stanowiska Komisji Europejskiej byłby także wzrost wartości deficytu tego sektora.

Komisja Europejska złożyła 17 lipca do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnoty Europejskiej skargę na Polskę. Postępowanie w tej sprawie wszczęła w październiku 2007 r. Wczoraj Polska wygrała po raz pierwszy z Brukselą spór o emisję CO2. Sąd orzekł, że KE nadużyła kompetencję ograniczając polskim firmom praw do emitowania dwutlenku węgla.