Miniony miesiąc nie był tak dobry dla inwestycji funduszy emerytalnych jak dwa wcześniejsze. Ale i tak udało się zarządzającym wypracować dodatni wynik. Przeciętnie wartość jednostek rozrachunkowych OFE (na nie przeliczane są wpłacane składki) wzrosła o 0,8 proc., gdy w kwietniu było to rekordowe 5 proc., a w marcu 2,6 proc.
Największy wpływ na ten wynik miały akcje w portfelach funduszy. – Rynek obligacji nie wyglądał najlepiej. Widać powrót obaw o inflację. Na atrakcyjności zyskiwały papiery o zmiennym oprocentowaniu i indeksowane inflacją – ocenia jeden z zarządzających. Mimo znaczącego wpływu papierów udziałowych na wyniki OFE w maju główne indeksy giełdowe w tym czasie nie wzrosły znacząco. WIG o 1 proc., a WIG20 o 0,2 proc. Dużo lepiej wypadły indeksy skupiające spółki małe i średnie – mWIG40 o 3,4 proc., a sWIG80 o 5 proc.
– W ubiegłym miesiącu, przy nieznacznym wzroście indeksu WIG, znaczenia miała przede wszystkim selekcja spółek – mówi Arkadiusz Julke, dyrektor Biura Inwestycyjnego PTE PZU.
Najlepszym wynikiem z inwestowania może pochwalić się Polsat – 1,6 proc., podobnie zresztą jak w kwietniu i marcu. Na jego korzyść przemawia nie tylko dobór akcji, ale też bardzo duży ich udział w portfelu, który utrzymuje się już od dawna, w przeciwieństwie do pozostałych funduszy. Polsat ma też najlepszą stopę zwrotu od początku roku: 7,2 proc.
Wynik drugiego funduszu, Generali, to 3,3 proc. Przeciętny rezultat za pięć miesięcy to nieco ponad 2 proc.