Fundusz Polsatu zwiększa przewagę

Wyniki z inwestowania składek w maju. Fundusze emerytalne kolejny miesiąc z rzędu zakończyły na plusie

Publikacja: 02.06.2009 02:20

fundusze: Wyniki inwestycyjne i aktywa

fundusze: Wyniki inwestycyjne i aktywa

Foto: Rzeczpospolita

Miniony miesiąc nie był tak dobry dla inwestycji funduszy emerytalnych jak dwa wcześniejsze. Ale i tak udało się zarządzającym wypracować dodatni wynik. Przeciętnie wartość jednostek rozrachunkowych OFE (na nie przeliczane są wpłacane składki) wzrosła o 0,8 proc., gdy w kwietniu było to rekordowe 5 proc., a w marcu 2,6 proc.

Największy wpływ na ten wynik miały akcje w portfelach funduszy. – Rynek obligacji nie wyglądał najlepiej. Widać powrót obaw o inflację. Na atrakcyjności zyskiwały papiery o zmiennym oprocentowaniu i indeksowane inflacją – ocenia jeden z zarządzających. Mimo znaczącego wpływu papierów udziałowych na wyniki OFE w maju główne indeksy giełdowe w tym czasie nie wzrosły znacząco. WIG o 1 proc., a WIG20 o 0,2 proc. Dużo lepiej wypadły indeksy skupiające spółki małe i średnie – mWIG40 o 3,4 proc., a sWIG80 o 5 proc.

– W ubiegłym miesiącu, przy nieznacznym wzroście indeksu WIG, znaczenia miała przede wszystkim selekcja spółek – mówi Arkadiusz Julke, dyrektor Biura Inwestycyjnego PTE PZU.

Najlepszym wynikiem z inwestowania może pochwalić się Polsat – 1,6 proc., podobnie zresztą jak w kwietniu i marcu. Na jego korzyść przemawia nie tylko dobór akcji, ale też bardzo duży ich udział w portfelu, który utrzymuje się już od dawna, w przeciwieństwie do pozostałych funduszy. Polsat ma też najlepszą stopę zwrotu od początku roku: 7,2 proc.

Wynik drugiego funduszu, Generali, to 3,3 proc. Przeciętny rezultat za pięć miesięcy to nieco ponad 2 proc.

W maju znów najsłabiej wypadły te fundusze, które mają mało akcji w portfelu, np. Allianz, który w czasie dużych spadków inwestował najlepiej. Co ciekawe, Paweł Wilkowiecki, do niedawna osoba w zarządzie Allianz PTE odpowiedzialna za inwestycje funduszu, przeszedł właśnie do funduszu Nordea. Nordea PTE podała wczoraj, że powołała go na członka zarządu.

Gdy analizuje się wyniki funduszy za 12 i 24 miesiące, pozostają one ujemne. Dopiero za trzy lata (za wyjątkiem Warty) są dodatnie. W najdłuższym czasie – od września 1999 r. do końca maja 2009 r. – średnia zmiana wartości jednostek rozrachunkowych wynosi 133 proc. Najlepiej wypada Polsat, potem Generali i ING.

Opinie zarządzających co do końca bessy na GPW są podzielone. Ale wszyscy są zgodni, że po tak gwałtownych zwyżkach, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach, musi nadejść korekta. Większość spodziewała się jej już w maju.

W maju do funduszy emerytalnych wpłynęło z ZUS 1,7 mld zł wobec 2,2 mld zł w kwietniu. Od początku roku otrzymały już 8,9 mld zł, a od początku istnienia ponad 127 mld zł. Na koniec maja aktywa funduszy przekroczyły 147 mld zł. Były o 1,5 proc. (2,1 mld zł) wyższe niż przed miesiącem. Za wyjątkiem Aegona i Bankowego wszystkim funduszom wzrosła wartość aktywów. W ich przypadku spadek wynika z rozliczenia transferów w maju.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami