Uwagi ministerstw: finansów i gospodarki, NBP, Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Rządowego Centrum Legislacyjnego do założeń zmian w prawie dotyczącym funduszy emerytalnych opublikowano na stronie internetowej resortu pracy. A właśnie to ministerstwo pracuje nad zmianami prawa dotyczącego OFE.
Większość instytucji zgodnie zarzuciła założeniom brak analiz i symulacji dotyczących proponowanych rozwiązań i ich skutków. Dotyczy to zwłaszcza propozycji obniżenia opłat pobieranych przez OFE oraz podniesienia kosztów działania towarzystw emerytalnych (na skutek podwyższenia części dodatkowej Funduszu Gwarancyjnego). Większość jednak zgadza się z tym, by opłaty, zwłaszcza od składki, były obniżone.
Według KNF i NBP trzeba też przeanalizować zróżnicowanie stawek opłaty za zarządzanie w zależności od typu funduszu. W opinii nadzoru od typu funduszu powinny też zależeć gwarancje bezpieczeństwa. Uważa on też, że należy bardziej uzasadnić wprowadzenie kwotowej opłaty za zarządzanie, gdy aktywa OFE przekroczą 20 mld zł, oraz wpłaty na rachunek premiowy, gdy aktywa przekroczą 35 mld zł.
Ale wszyscy są zgodni co do tego, że trzeba wprowadzić dodatkowe fundusze o różnej strategii inwestycyjnej, w tym bezpieczny, który będzie chronił zgromadzony kapitał przed przejściem na emeryturę.
Resort pracy zaproponował, by jedno towarzystwo mogło zarządzać trzema funduszami. KNF przypomniała, że jej rekomendacja zakładała cztery fundusze. Niejasności budzi też sposób zmiany danego typu funduszu na inny.