Przenosisz kredyt? Należy się zwrot części prowizji

Przenosząc kredyt, można wnioskować o zwrot części prowizji
Przenosząc kredyt, można wnioskować o zwrot części prowizji
Adobe Stock

Jeśli spłaciłeś kredyt wcześniej, bank powinien zwrócić prowizję. Podobnie, gdy klient przenosi swoje zobowiązanie z jednego do innego banku.

Bank Pekao promuje swoją pożyczkę gotówkową przeznaczoną na spłatę kredytów z innych banków i zachęca klientów do sprawdzenia, o ile niższą ratę mogą płacić w Pekao po przeniesieniu swoich pożyczek.

Warto sprawdzić: Chwilówki a kredyt konsolidacyjny. Banki, które pomogą

Jedna rata zamiast kilku może znacznie ułatwić życie i pomóc uporządkować osobiste finanse. Bank Pekao przygotował dla klientów wyjątkowo atrakcyjną ofertę pożyczki konsolidacyjnej.

– Zero procent prowizji od kredytów i pożyczek spłacanych w innych bankach w kwocie pow. 10 tys. zł i 0 proc. prowizji od dodatkowych środków na dowolny cel w wysokości do 25 proc. konsolidowanej kwoty – reklamuje bank.

Piotr Gołąb, dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych Klienta Indywidualnego w Banku Pekao SA, mówi, że zbyt wysokie raty potrafią przeszkadzać, dlatego bank chce pokazać, że można je zminimalizować, przenosząc pożyczkę.

– Sprawdzenie, o ile mniej można płacić, nic nie kosztuje i nie jest zobowiązujące. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 200 tys. zł z możliwością rozłożenia spłaty nawet na dziesięć lat. Dzięki temu można obniżyć wysokość swoich comiesięcznych zobowiązań i płacić wygodnie jedną ratę – mówi dyr. Gołąb.

W jednym z warszawskich oddziałów Pekao SA w marcu pojawiła się informacja: „zapytaj o możliwość zwrotu prowizji od udzielonej pożyczki w innym banku”.

Czy Pekao SA pomaga ją odzyskać? W jakich sytuacjach? – Nie. Bank nie pomaga odzyskiwać prowizji od kredytów zaciągniętych w innych bankach – mówi nam Paweł Jurek, rzecznik prasowy Pekao SA.

Warto sprawdzić: Kredyt hipoteczny. Banki zaczęły opędzać się od klientów

Dodaje, że doradcy banku mogą wyjaśnić klientowi, że istnieje możliwość odzyskania prowizji za spłacony przed terminem kredyt.

– Jeśli klient przeniósł kredyt z innego banku do nas, to informujemy go, że w innym banku może się starać o zwrot części prowizji. Możemy doradzić, jak ma to zrobić – tłumaczy rzecznik. I dodaje, że sam Bank Pekao jednak nie pośredniczy i nie bierze udziału w tego typu działaniach. To musi zrobić sam klient.

  • PKO BP

Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP mówi, że bank zwraca klientom proporcjonalną część prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu zaciągniętego w tym banku.

– Rozliczenie prowizji dokonywane jest indywidualnie. W przypadku spłat dokonanych od połowy listopada 2019 r. zwrot dokonywany jest przez bank automatycznie, bez konieczności składania dyspozycji przez klienta – wyjaśnia przedstawicielka PKO BP.

Dodaje, że w pozostałych przypadkach należy złożyć w dowolnym oddziale banku wniosek o zwrot części prowizji/opłaty lub w trybie reklamacyjnym, np. za pośrednictwem iPKO.

– Bank stosuje te zasady dla umów zawartych po 18 grudnia 2011 r., czyli od momentu wejścia w życie ustawy o kredycie konsumenckim – tłumaczy Małgorzata Witkowska.

Warto sprawdzić: Dziedziczenie kredytu po rodzicach. Banki pomogą dziecku?

  • Credit Agricole

Piotr Skoczek, dyrektor Departamentu Zarządzania Produktami Kredytowymi w Credit Agricole, mówi, że oferta banku kredytów konsolidacyjnych wspiera klientów w uporządkowaniu ich finansów.

– Z jednej strony klient zamiast kilku rat spłaca jedną, z drugiej strony często konsolidacja zobowiązań zmniejsza dotychczasowe miesięczne obciążenie. I właśnie w ten sposób wyjaśniamy klientom zalety konsolidacji kredytów, w naszym lub innych bankach. Możliwość odzyskania prowizji w momencie wcześniejszej spłaty nie jest argumentem, który wykorzystujemy w rozmowie z klientami – podkreśla dyr. Skoczek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sami pilnujmy swoich subskrypcji. Jeśli nie anulujemy ich zawczasu opłata zostanie pobrana.

Zapomniałeś anulować subskrypcję? Stracisz na tym pieniądze

Raz zamówiona usługa w internecie może się odnawiać automatycznie i tak samo obciążać nasze ...

Jak Polacy wypadli w kolejnym sprawdzianie wiedzy finansowej

Sytuacja gospodarcza wynikająca z pandemii zmieniła myślenie Polaków o wiedzy finansowej i zmobilizowała ich ...

Pożyczka od rodziny.  Lepiej wszystko spisać w formie umowy, żeby nie było żadnych wątpliwości. 

Pożyczka od rodziny. Jak spisać umowę i uniknąć podatku

Nawet najlepsze relacje mogą zostać zrujnowane przez pieniądze. Pożyczając od rodziny, lepiej spisać umowę. ...