Aktualizacja: 23.03.2025 12:57 Publikacja: 08.07.2015 21:00
W pożyczkach czy kredytach z niskim oprocentowaniem może być haczyk. Wyższe koszty kryją się w opłatach i prowizjach.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Spadek stóp procentowych spowodował, że oprocentowanie pożyczek nie może przekraczać 10 proc. w skali roku (czterokrotność stopy lombardowej NBP). Ale limit ten nie dotyczy pozostałych kosztów kredytu (np. opłaty, prowizje, ubezpieczenie). Dlatego rzeczywista roczna stopa oprocentowania (w skrócie RRSO), uwzględniająca wszystkie koszty, znacznie przekracza maksymalne oprocentowanie wynikające tylko z odsetek.
W efekcie coraz większa część kosztów pojawia się w innych pozycjach; w bankach głównie pod postacią prowizji. I choć nominalne oprocentowanie spadło, koszty – niekoniecznie, bo wysokość prowizji bije rekordy.
Wielu małżonków prowadzi wspólne konto bankowe. Czy umowa rachunku wygasa wraz ze śmiercią jednego z nich?
Santander Consumer Bank zdobył pierwsze miejsce w rankingu pożyczek bankowych dla klientów banku, uzyskując 10,7 punktów. W kategorii kredytów dla osób niebędących klientami banku, liderem został Bank Pocztowy z wynikiem 10,25 pkt. W zestawieniu pożyczek oferowanych przez pozabankowe instytucje finansowe najwyższą ocenę – 11,15 punktów – otrzymała firma Wonga. W rankingu porównano oferty 14 banków oraz 7 instytucji finansowych udzielających kredytów ratalnych.
Pieniądze są złe czy dobre? W Polsce to silne tabu. A jednak oszczędzanie to początek, a nie koniec finansów osobistych. Jak je ogarnąć, żeby pracowały na siebie? Podpowiadamy, jak zrobić w nich porządek.
Bank przygotował specjalną ofertę pożyczki gotówkowej na święta. Mogą z niej skorzystać zarówno dotychczasowi, jak i nowi klienci Banku Pekao S.A. Wszyscy klienci mają także możliwość tańszego zakupu podarunków świątecznych, dzięki programowi rabatowemu Okazje z Żubrem.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Większość czynności można przeprowadzić przy użyciu elektronicznego dokumentu tożsamości, ale niektóre banki żądają plastikowego odpowiednika.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W Polsce pary nieźle radzą sobie z zarządzaniem finansami w związkach. Zdarza im się co prawda kłócić o pieniądze lub nieco konfabulować o wydatkach, ale wzajemna finansowa otwartość i zrozumienie stanowią dobry fundament ich relacji.
Nawet o 250 mld zł urosła łączna wartość nadwyżek gospodarstw domowych ulokowanych w bankach czy obligacjach skarbowych w minionym roku. To rekord. Jednak wiele wskazuje na to, że oszczędzanie zaczęło się nam trochę nudzić.
Postrzeganie złotego kruszcu nie zmienia się od wieków. Dziś więc nadal złoto jest uważane za najlepszą lokatę kapitału. Jak zacząć oszczędzanie w złocie?
Pieniądze są złe czy dobre? W Polsce to silne tabu. A jednak oszczędzanie to początek, a nie koniec finansów osobistych. Jak je ogarnąć, żeby pracowały na siebie? Podpowiadamy, jak zrobić w nich porządek.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był prof. Grzegorz Kołodko, ekonomista, z Akademii Leona Koźmińskiego, który mówił o kryzysie demograficznym w Polsce i sposobach na jego rozwiązanie.
Oszczędności pozwalające przeżyć pół roku dają poczucie bezpieczeństwa połowie osób z takim kapitałem. Dysponuje nim niespełna 20 proc. dorosłych.
Program Aktywny Rodzic ruszył 1 października 2024 roku. Ma on wspierać rodziców dzieci do 3. roku życia w powrocie do aktywności zawodowej. Jak informuje ZUS, do tej pory złożono już ponad 300 tys. wniosków.
Od 1 października 2024 r. rodzice małych dzieci mogą skorzystać z nowych świadczeń "Aktywnego rodzica".
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas