Firmy pożyczkowe odpowiadają na potrzeby nowoczesnych Polaków – korzystamy z pożyczek online zarówno w celu uregulowania bieżących należności, jaki i realizowania innych, niekoniecznie nagłych potrzeb. Szybkie pożyczki pozwalają spełniać marzenia, rozwijać pasje, opłacać kursy i wakacyjne wyjazdy. Pożyczki pozabankowe dobrze przyjmują się przede wszystkim wśród ludzi młodych – są oni bardziej zainteresowani realizowaniem własnych potrzeb, a ponadto lepiej poruszają się w świecie nowoczesnych technologii. O wyborze oferty w dalszym ciągu decyduje koszt całkowity i oprocentowanie pożyczki.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Net Credit wynika, że wszyscy pożyczamy – do pożyczenia pieniędzy (kiedykolwiek) przyznało się aż 83 proc. ankietowanych. Aż 33 proc. respondentów uważa, że warto czasami zaciągnąć pożyczkę, żeby kupić dodatkowy, niekoniecznie niezbędny, ale atrakcyjny towar. Z drugiej strony Polacy wierzą w potęgę oszczędzania – aż 90 proc. z nas uważa, że odkładanie pieniędzy jest dużo lepszym wyjściem, niż zapożyczanie się. Ogólny obraz wyłaniający się z tych danych jest raczej optymistyczny. Polacy wykazują coraz większą świadomość w zakresie finansowych decyzji. Wiedzą, czego chcą, a firmy pożyczkowe odpowiadają na ich potrzeby, tworząc unikatowe produkty finansowe, możliwe do szybkiego pobrania i równie szybkiej spłaty.
Jak wynika z danych firmy Gemius, w 2013 roku strony firm pożyczkowych odwiedziło 1,5 miliona Polaków, rok później liczba ta wzrosła do 2 milionów. Ponieważ internet stał się powszechnym medium, wzrosła także popularność pożyczania w sieci. Jednocześnie osoby zainteresowane szybkimi pożyczkami są też ostrożniejsze – częściej szukają informacji o instytucji, z której usług korzystają, na przykład zaglądając do rejestru BIK. Według badań firmy Gemius, stronę BIK odwiedza 80 – 90 tysięcy użytkowników miesięcznie. Zmiany są zatem pozytywne – mamy do czynienia nie tylko z błyskawicznie rozwijającym się rynkiem, ale także z coraz bardziej świadomą grupą konsumentów, która wie już, czego od szybkich pożyczek oczekuje. Z badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie Net Credit wynika, że z pożyczek przez internet korzystał już co piąty Polak. Około 49 proc. respondentów sięgnęło po pożyczkę online raz w ciągu ostatniego roku.
Rynek pożyczek w Polsce w roku 2013 roku był wart prawie 3 miliardy złotych, czyli 2 razy więcej niż rok wcześniej. Aż dwie trzecie tej sumy stanowią pożyczki udzielane przez internet. Sektor pozabankowy jest w Polsce wyjątkowo nowoczesny i w wielu sferach wypada lepiej niż rynki zachodnie. Polska pewien etap po prostu „przeskoczyła”, od razu wdrażając nowoczesne rozwiązania.
Banki często nie nadążają za zmianami pojawiającymi się na rynku usług finansowych – instytucje FinTechowe rzucają wyzwanie ich elastyczności i innowacyjności. W związku z tym część klientów banków mogą przejąć instytucje pozabankowe. Warto dodać, że tego typu podmioty są także szansą na otrzymanie pożyczki dla osób, które nie mają szans na kredyt gotówkowy. FinTech zatem nie tylko poszerza ofertę dla dotychczasowych klientów banków, ale także stwarza przestrzeń dla osób, które dotychczas nie mieściły się w tej grupie.