Im większe dotacje się otrzyma, tym szybszy będzie zwrot. Posiłkowanie się kredytem wprawdzie go wydłuży, ale w długim terminie i tak wyjdzie się na plus.
Od lipca 2019 roku działa program „Mój prąd”, którego celem jest zwiększanie produkcji prądu z energii słonecznej przez gospodarstwa domowe. Do podziału był miliard złotych, a większość pieniędzy dopiero będzie rozdzielana.
Prąd z dotacją
Z programu „Mój prąd” można otrzymać zwrot 50 proc. kosztów poniesionych na instalacje, maksymalnie 5 tys. zł. Przy założeniu, że minielektrownię złożoną nawet z 12 paneli można już mieć za 20 tys. zł, jedna czwarta inwestycji zostanie zwrócona. Wnioski można składać do 18 grudnia 2020 roku – przez internet, jeżeli ma się lub założy profil zaufany, lub posiada e-dowód, a w wersji papierowej w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokument można wysłać również pocztą lub kurierem.
Są jednak warunki otrzymania dotacji. Rządowe wsparcie dotyczy tylko nowych instalacji, zamontowanych po 23 lipca 2019 roku, których moc nie jest mniejsza niż 2 kW i nie większa niż 10 kW. Poza tym wnioskodawca musi mieć podpisaną umowę z dystrybutorem energii i zainstalowany licznik dwukierunkowy, który umożliwia m.in. gromadzenie nadwyżek energii na własnym koncie. Osoby, które zainstalowały panele po 23 lipca 2019 r. i nie złożyły jeszcze wniosku, mogą zrobić to również w tym roku. Podobnie jak te, które przed 23 lipca ubiegłego roku wpłaciły zaliczkę na instalację, ale zamontowali ją i opłacili po tej dacie. Muszą tylko odjąć wysokość zaliczki od pozostałych kosztów.
Niższe podatki i tanie pożyczanie
Dodatkową korzyścią z dofinansowania jest ulga podatkowa. Otrzymanego zwrotu pieniędzy nie trzeba uwzględniać w rozliczeniu rocznym z fiskusem, podobnie jak wszystkich innych dotacji i świadczeń bezzwrotnych otrzymywanych z pieniędzy, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Korzystanie z programu „Mój prąd” nie wyklucza też otrzymania ulgi termomodernizacyjnej.