Bon turystyczny: pierwsze problemy i próby kombinowania

Korzystanie z bonów turystycznych jest proste, ale z jednej strony pojawiły się już pierwsze problemy, a z drugiej – próby kombinowania, jak zamiast usług turystycznych zyskać pieniądze.

Publikacja: 12.08.2020 15:58

Bon turystyczny: pierwsze problemy i próby kombinowania

Foto: Adobe Stock

Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni obowiązywania bonów turystycznych Polacy aktywowali 400 tys. bonów. Zainteresowanie nimi jest ogromne, ale nie każdy radzi sobie z korzystaniem z tej metody dofinansowania wakacji dla dzieci.

Warto sprawdzić: Bon turystyczny – jak dostać ekstra pieniądze na wakacje

Gdy nie można pobrać bonu

Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. Czasem okazuje się, że matka czy ojciec dziecka, która teoretycznie ma do bonu prawo, nie może go znaleźć w systemie, gdyż stosowna zakładka nie jest widoczna. Zdaniem ZUS może to wynikać z braku odpowiedniej informacji w zbiorze udostępnionym ZUS do przygotowania bonów.

W takiej sytuacji należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez właściwy organ. Wniosek można złożyć papierowo na adres POT (ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa) lub elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej. POT rozpatrzy wniosek i wyda decyzję, ale w jakim terminie to zrobi, tego nie określono. Niewykluczone, ze na bon trzeba będzie długo poczekać.

Gdy dziecko jest ciężko chore

Pod adresem nowego świadczenia pojawiły się zarzuty, że dyskryminuje ono dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą nigdzie wyjechać, zatem nie mogą skorzystać z bonu turystycznego. Na problem zwrócił uwagę Piotr Cybula, radca pracy specjalizujący się w prawie turystycznym, który przypomina, że w myśl art. 5 ust. 5 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany. Jeżeli dziecko nie będzie mogło skorzystać z wyjazdu, wówczas prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygasa w dniu 31 marca 2022 r.

Jeśli ustawodawca nie zmieni przepisów i nie uwzględni takich dzieci, to zapewne ich rodzice będą kombinować, jak spieniężyć bony. A na to pojawiły się już sposoby.

Nie na sprzedaż

Teoretycznie bonu nie można sprzedać innej osobie, ale zakaz przekazywania uprawnienia wynikającego z bonu nie został wprost wyrażony w ustawie. Ministerstwo Rozwoju jednak tłumaczy, że „z nienależytym wykonaniem mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy usługa nie jest realizowana na rzecz dziecka, na które zostało przyznane świadczenie. Płatności bonem musi dokonać osoba uprawniona”.

– Przestrzegam wszystkich przed kupowaniem Polskiego Bonu Turystycznego. Pamiętajmy, że zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa. Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie, nie zostały wcześniej wydane – mówi Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Do tego ani firmy turystyczne, ani hotele, ani nawet ZUS nie mają prawa sprawdzać, czy osoba, która wykorzystuje bon, jest osobą uprawnioną.

Warto sprawdzić: Dziecko może łatwo wyczyścić nam konto grając na telefonie

Polska Organizacja Turystyczna ma prawo do weryfikacji przedsiębiorców, którzy przyjmują płatność bonem, ale tego, kto tym bonem płaci, już nie mogą sprawdzić. Oczywiście jeśli proceder wyjdzie na jaw, to osoba, które świadczenie się nie należało, będzie musiała je zwrócić, ale wykrycie tego nie będzie łatwe.

Do tego system ułatwia takie działania, gdyż po aktywacji bonu turystycznego na profilu PUE ZUS można wielokrotnie zmieniać dane kontaktowe, na które ma przyjść kod obsługi płatności bonu turystycznego.

Niejasne przepisy

Środki z bonu za niewykonaną usługę są zwracane Polskiej Organizacji Turystycznej. Może się jednak zdarzyć, że klient hotelu czy biura podróży złoży reklamacje z powodu źle wykonanej usługi i zażąda zwrotu pieniędzy. Ustawa nie precyzuje, kto w takiej sytuacji otrzyma zwrot pieniędzy: POT czy klient.

Kolejny budzący wątpliwość przepis dotyczy płacenia przy pomocy bonu zaliczki za usługę. Bonem można zapłacić zadatek albo zaliczkę za pobyt w pensjonacie czy za zorganizowany wyjazd, ale problem pojawia się wtedy, gdy klient zrezygnuje z usługi, za którą w części zapłacił bonem, a usługodawca przy zwrocie pieniędzy potrąca jakąś ich część.

Uważaj na oszustów

Niedoskonałość ustawy o bonie turystycznym uruchomiła wyobraźnię oszustów i już pojawiły się pierwsze próby wykorzystania posiadaczy bonów. Trzeba uważać na telefony od osób podających się za pracowników Ministerstwa Rozwoju czy innych instytucji, zachęcających do skorzystania ze specjalnych ofert, z których można skorzystać pod warunkiem przysłania vouchera i zrobienia dopłaty do wakacji na podane konto. Inni oszuści proszą o zalogowanie się na stronie internetowej banku i wpłatę części kosztów imprezy turystycznej.

Warto sprawdzić: Ciekawy sposób na zabezpieczenie przyszłości dzieci

POT przestrzega także turystów przed kupowaniem świadczenia przez internet. „Należy pamiętać,` że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa.” – głosi komunikat POT.

Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni obowiązywania bonów turystycznych Polacy aktywowali 400 tys. bonów. Zainteresowanie nimi jest ogromne, ale nie każdy radzi sobie z korzystaniem z tej metody dofinansowania wakacji dla dzieci.

Warto sprawdzić: Bon turystyczny – jak dostać ekstra pieniądze na wakacje

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Masz zastrzeżony numer PESEL? Więcej wypłacisz z bankomatu
Finanse Domowe
Pieniądze seniora pod nadzorem
Finanse Domowe
Kredyt studencki to fikcja: od 2016 r. jego kwota nie uległa zmianie
Finanse Domowe
Problemy finansowe? To może być wczesny sygnał demencji
Finanse Domowe
Po gotówkę w czasie zakupów. Usługa coraz bardziej popularna