Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni obowiązywania bonów turystycznych Polacy aktywowali 400 tys. bonów. Zainteresowanie nimi jest ogromne, ale nie każdy radzi sobie z korzystaniem z tej metody dofinansowania wakacji dla dzieci.
Warto sprawdzić: Bon turystyczny – jak dostać ekstra pieniądze na wakacje
Gdy nie można pobrać bonu
Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500+. Czasem okazuje się, że matka czy ojciec dziecka, która teoretycznie ma do bonu prawo, nie może go znaleźć w systemie, gdyż stosowna zakładka nie jest widoczna. Zdaniem ZUS może to wynikać z braku odpowiedniej informacji w zbiorze udostępnionym ZUS do przygotowania bonów.
W takiej sytuacji należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ wydanego przez właściwy organ. Wniosek można złożyć papierowo na adres POT (ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa) lub elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej. POT rozpatrzy wniosek i wyda decyzję, ale w jakim terminie to zrobi, tego nie określono. Niewykluczone, ze na bon trzeba będzie długo poczekać.
Gdy dziecko jest ciężko chore
Pod adresem nowego świadczenia pojawiły się zarzuty, że dyskryminuje ono dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą nigdzie wyjechać, zatem nie mogą skorzystać z bonu turystycznego. Na problem zwrócił uwagę Piotr Cybula, radca pracy specjalizujący się w prawie turystycznym, który przypomina, że w myśl art. 5 ust. 5 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany. Jeżeli dziecko nie będzie mogło skorzystać z wyjazdu, wówczas prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygasa w dniu 31 marca 2022 r.