Za prąd i ogrzewanie domu możemy płacić mniej

Do 32 tys. zł można dostać na wymianę pieca, pomp ciepła, okien oraz na instalacje fotowoltaiczne.

Publikacja: 29.08.2020 15:57

Za prąd i ogrzewanie domu możemy płacić mniej

Foto: Adobe Stock

Programem „Czyste powietrze” warto się zainteresować. Na wsparcie mogą liczyć osoby planujące inwestycje warte już nawet 3 tys. zł. W maju zmniejszono biurokrację, urzędnicy NFOŚ mają już nie 90 dni, lecz jedynie miesiąc na wydanie decyzji. Wniosek można złożyć elektronicznie, ale trzeba go również wydrukować, podpisać i wysłać do urzędu.

Warto sprawdzić: „Czyste powietrze” po nowemu. Łatwiej o dopłatę do pieca

Od września do programu ma dołączyć sześć banków. Warunki pożyczek jeszcze nie są znane, nie wiadomo, jakie będzie oprocentowanie.

Co można zmienić w domu z pomocą środków unijnych?

Właściciele domów i samodzielnych mieszkań mogą dostać dofinansowanie na wymianę pieców i kotłów, zainstalowanie centralnego ogrzewania lub dostępu do ciepłej wody, wentylację mechaniczną, mikroinstalację fotowoltaiczną. Wsparcie dotyczy też opłat za materiały oraz robociznę za ocieplenie domu, wymianę okien i drzwi.

Jakie są progi dofinansowania?

Podstawowa wersja jest dla osób o średnich zarobkach do 100 tys. zł rocznie. Program „Czyste powietrze 2.0″ wprowadził jednak od maja wyższe dopłaty dla osób gorzej zarabiających, czyli dla gospodarstw, w których przeciętny miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1,4 tys. zł netto w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł netto dla osób żyjących w pojedynkę.

Na jakie wsparcie można liczyć?

Zależy to od dochodu gospodarstwa domowego, a także od tego, co chcemy wymienić. W wersji podstawowej (dla dochodów do 100 tys. zł) tzw. opcja 1 finansuje zakup i montaż pompy ciepła wraz z wymianą starego sprzętu źródła ciepła. Można sfinansować demontaż starej pompy, kupno oraz zamontowanie nowej instalacji centralnego ogrzewania, w tym kolektorów słonecznych. Wsparcie dotyczy też budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej, stworzenia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplania przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi oraz bram garażowych.

Pieniądze można przeznaczyć także na przygotowanie całej koniecznej dokumentacji, np. audytu energetycznego, dokumentacji projektowej, ekspertyz. Na ten cel możemy dostać 25 tys. zł, jeśli nie kupimy fotowoltaiki, lub 30 tys., jeśli zainwestujemy też w energię słoneczną.

Opcja nr 2 oferuje dofinansowanie zakupu pieca na paliwo stałe lub kotłowni gazowej. I znowu wysokość zależy od zainwestowania w fotowoltaikę, od 20 tys. zł bez paneli do 25 tys. zł, jeśli zamontujemy mikroinstalację fotowoltaiczną.

Opcja nr 3 nie obejmuje pieców ani pomp, sfinansować można dzięki niej nową wentylację mechaniczną oraz wymianę okien, drzwi, bram garażowych. Na ten cel możemy dostać maksymalnie 10 tys. zł.

Ile można zaoszczędzić dzięki tym pracom, da się ustalić dzięki audytowi energetycznemu, na który również można dostać dofinansowanie: aż 100 proc. na wydatki do 1 tys. zł. Według szacunków wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz ocieplenie domu pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o nawet 40 proc.

Ceny pieców zależą od rodzaju opału. Polski producent Kostrzewa informuje, że kotły automatyczne na pelet spełniające wymagania programu „Czyste powietrze” to koszt od 9,1 tys. do 15,8 tys. zł brutto, w tym 23 proc. VAT. Kotły z usługą montażu można nabyć z podatkiem 8-proc., co obniży koszty. Takie kotły muszą mieć klasę energetyczną co najmniej A+. Robocizna za zainstalowanie kotła to od 1,5 do 2,5 tys. zł brutto.

Warto sprawdzić: Dofinansowanie do pieca 2020. Gdzie i ile dopłaca gmina

Jeśli już rozpoczęliśmy albo niedawno zakończyliśmy remont, też możemy dostać zwrot kosztów. Dzięki programowi da się sfinansować przedsięwzięcia rozpoczęte do sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, ale data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br.

Samorządy zauważyły, że formalności mogą odstraszać, i oferują bezpłatne konsultacje doradców energetycznych. We Wrocławiu w akcji „Zmień piec” doradcy za darmo pomogą wymienić piec i otrzymać dopłaty. Od maja można łączyć różne programy, np. „Czyste powietrze” z dofinansowaniem z innych źródeł, np. „Zmień piec”.

Warto wiedzieć, że 17 lub 32 proc. wydatków można sobie odliczyć od podstawy opodatkowania dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Programem „Czyste powietrze” warto się zainteresować. Na wsparcie mogą liczyć osoby planujące inwestycje warte już nawet 3 tys. zł. W maju zmniejszono biurokrację, urzędnicy NFOŚ mają już nie 90 dni, lecz jedynie miesiąc na wydanie decyzji. Wniosek można złożyć elektronicznie, ale trzeba go również wydrukować, podpisać i wysłać do urzędu.

Warto sprawdzić: „Czyste powietrze” po nowemu. Łatwiej o dopłatę do pieca

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Drastyczny spadek udziału kredytów w gospodarce. Kogo to martwi, a kogo cieszy?
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy