Termin rozliczenia PIT za 2020 rok. Do kiedy można?

Od kilku lat terminy składania druku do urzędu skarbowego przypadają na kwiecień i marzec.

Publikacja: 06.02.2021 13:12

Termin rozliczenia PIT za 2020 rok. Do kiedy można?

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Do kiedy najpóźniej można rozliczyć się z podatku za 2020 rok? Jak to zrobić i czym jest automatyczne rozliczenie?

Warto sprawdzić: W okienku słono zapłacimy za przelew do fiskusa

Do kiedy rozliczenie PIT?

Najpopularniejszym w Polsce drukiem do wypełnienia jest PIT-37, który składają osoby osiągające dochód na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Zanim jednak podatnik złoży swoją deklarację, musi uzyskać PIT-11 od swojego pracodawcy. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest sporządzenie druku w dwóch wersjach, przy czym jedną dostarcza do właściwego urzędu skarbowego, a drugą swojemu pracownikowi. Termin przekazania PIT-11 mija w poniedziałek 1 marca 2021 roku. Warto pamiętać, że im szybciej uzyskamy druk od pracodawcy, tym szybciej będziemy mogli złożyć PIT-37. Można to zrobić najpóźniej 30 kwietnia 2021 roku, czyli w piątek.

Termin składania PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 mija 30 kwietnia 2021 roku o czym powinni pamiętać:

• właściciele działalności gospodarczych (PIT-36),
• przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność rozliczający się przez podatek liniowy (PIT-36L),
• podatnicy, którzy osiągnęli przychód z tytuły zbycia papierów wartościowych (PIT-38),
• osoby osiągające przychód z prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomością (PIT- 39).

Do kiedy PIT-28?

Osobom rozliczającym się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) termin mija 1 marca 2021 roku.

Warto sprawdzić: Pożyczka od rodziny. Jak spisać umowę i uniknąć podatku

Jak rozliczyć PIT?

W dobie pandemii możliwość osobistego dostarczenia deklaracji może nieść ryzyko zakażenia, dlatego coraz więcej osób decyduje się na rozliczenie online i wysyłkę dokumentów drogą elektroniczną. Jednym z najlepszych sposobów jest złożenie deklaracji w formie cyfrowej za pomocą gotowego rozliczenia udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Podatnik może znaleźć na platformie MF gotowe zeznanie podatkowe logując się poprzez swój PESEL, NIP oraz kwotę podatku lub przez portal zaufany. Niestety ta usługa obejmuje tylko osoby fizyczne, przez co przedsiębiorcy muszą się rozliczać sami. Dlatego w przypadku PIT-37 oraz PIT-38 nie trzeba składać żadnych dokumentów i system na podstawie danych z PIT-11 automatycznie zatwierdzi wygenerowaną deklarację 30 kwietnia 2021 roku. Można również odrzucić PIT i wypełnić go jeszcze raz.

W przypadku PIT-28 oraz PIT-36 podatnicy mogą znaleźć swoje rozliczenie w systemie Twój e-PIT. Aby poprawnie złożyć deklarację należy uzupełnić swoje dane, zaakceptować dokument oraz pobrać urzędowe poświadczenie odbioru, czyli tzw. UPO.

Z roku na rok w Polsce do Urzędu Skarbowego trafia coraz mniej deklaracji papierowych. W sieci można znaleźć mnóstwo systemów oferujących darmowe rozliczenie z fiskusem. Programy są bardzo intuicyjne i nie powinny sprawiać większych problemów podczas ich wypełniania. Ostatecznie, gdy nie jesteśmy pewni swojego zeznania podatkowego warto się skonsultować z księgowym lub doradcą podatkowym.

Warto sprawdzić: Rozliczenie z fiskusem z automatu, dokument złoży się sam

Zwolnienie z rozliczenia PIT

Z rozliczenia zwolnione są osoby, które osiągnęły zerowy przychód i dochód, a ich podatek wynosi równe 0 zł. Z kolei podatnicy, których jedynym dochodem były nagrody z różnych konkursów i gier, opłacający 10 %wartości otrzymanej kwoty, również są zwolnieni z obowiązku rozliczenia z fiskusem.

Każdy pełnoprawny obywatel powinien mieć świadomość, że poszczególne dochody są zwolnione z podatku bądź rozliczane na zasadzie ryczałtu. Przykładem są między innymi renty inwalidów wojennych i wojskowych, świadczenia rodzinne i dodatki do rent, jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka oraz odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe.

Podobnie jest w przypadku ulgi dla osób poniżej 26 roku życia (tzw. PIT 0), dzięki której młodzi są zwolnieni z podatku na podstawie przychodu ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umowy zlecenia, nieprzekraczającego kwoty 85 528 zł.

Do kiedy najpóźniej można rozliczyć się z podatku za 2020 rok? Jak to zrobić i czym jest automatyczne rozliczenie?

Warto sprawdzić: W okienku słono zapłacimy za przelew do fiskusa

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy