Sprawdzamy co na temat dziedziczenia długów po rodzicach mówią przepisy Kodeksu Cywilnego i co zrobić, żeby wierzytelność nie przeszła z rodziców na dzieci.
Warto sprawdzić: Dziedziczenie kredytu po rodzicach. Banki pomogą dziecku?
Dziedziczenie długów po rodzicach w świetle prawa
W Polsce mamy dwa tryby dziedziczenia: testamentowe oraz ustawowe. W pierwszym przypadku osoba, która ma pełną zdolność prawną tworzy testament rozporządzając swoim majątkiem. Druga sytuacja dotyczy braku testamentu lub jego nieważności, a wtedy należy postępować według przepisów dziedziczenia ustawowego.
Wiadomość o otrzymanym spadku może być dla nas sporym zaskoczeniem i dodatkowo niemiłą niespodzianką, jeżeli okaże się, że dziedziczymy nie tylko majątek, ale również długi. Gdy spadnie na nas obowiązek spłaty niechcianych zobowiązań, mamy sześć miesięcy od momentu poinformowania nas o byciu spadkobiercą na podjęcie decyzji o tym, co zrobić z zapisem, a także z towarzyszącym mu długiem.
Opcji mamy kilka. Po pierwsze, mając obawy związane ze spłacaniem nie swoich długów, możemy zdecydować się na odrzucenie spadku. Zostajemy wtedy wyłączeni z dziedziczenia, a prawo do spadku (i konieczność spłaty ewentualnego zadłużenia) nabywają kolejne osoby według linii dziedziczenia ustalonej przez Kodeks Cywilny. Może on także trafić w ręce nieletniej osoby jeśli zmarłym był rodzic lub inny krewny, a prawo w danym przypadku wyznacza dziecko na spadkobiercę. Jeżeli jednak jesteśmy zainteresowani spadkiem, musimy się również liczyć z odziedziczonym długiem.