„Dobry start”. Wnioski tylko elektronicznie. Są problemy

Rodzice i opiekunowie złożyli już milion wniosków o świadczenie w ramach programu „Dobry start”, w ramach którego mogą otrzymać 300 zł na wyprawki szkolne dla uczniów.

Publikacja: 13.07.2021 16:48

„Dobry start”. Wnioski tylko elektronicznie. Są problemy

Foto: Adobe Stock

Wnioski o to świadczenie można składać w tym roku tylko elektronicznie m.in za pośrednictwem bankowości internetowej. Niektórzy rodzice mają z tym problem.

– Chciałam złożyć przez aplikację wniosek o 300+ , ale nie mogę nic zaznaczyć jaki jest mój stan cywilny – narzeka klientka ING Banku Śląskiego. Uzupełniła swoje dane w bankowości internetowej i później bez problemu wysłała wniosek.

Warto sprawdzić: Konto dla dziecka poniżej 13 lat. Co oferują banki

Inna osoba miała problem ze złożeniem wniosku w Credit Agricole. – Ciągle wywalało mi, po wpisaniu, że syn chodzi do szkoły podstawowej – opowiada mama ośmiolatka. – Ale w końcu udało się, bo ktoś doradził, by zaznaczyć, że syn nie chodzi do przedszkola – tłumaczy kobieta.

Wniosek o „Dobry start” – klienci pytają, bank odpowiada

Wnioski o świadczenie „Dobry Start” można składać od 1 lipca. – Widzimy duże zainteresowanie tą usługą. Z dnia na dzień przybywa złożonych wniosków. Jeśli chodzi o problemy, to nie odnotowaliśmy zwiększonego ruchu w naszych kanałach kontaktu z klientami, dlatego oceniamy, że tegoroczna edycja programu Dobry Start przebiega sprawnie – mówi Magda Ostrowska, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Podkreśla, że klienci muszą tylko dbać o to, żeby dodatkowe informacje, które automatycznie nie wpiszą się w formularzu,  zostały poprawnie wpisane informacje typu: dane dzieci, szkoły oraz pozostałe.

W banku Millennium do ub. tygodnia złożono ponad 90 tys. wniosków. – Proces przebiega bardzo sprawnie. Nasi klienci świetnie sobie radzą z ich składaniem i bardzo nas to cieszy – mówi – Halina Karpińska, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.

Dodaje, że na wszystkie pojawiające się wątpliwości rodziców odpowiadają konsultanci banku na infolinii i czatach.

– Otrzymaliśmy pytania dotyczące autoryzacji wniosku oraz prośby o potwierdzenie, że wnioski zostały złożone poprawnie. Niektórzy klienci chcą się upewnić u nas, że dobrze wypełnili formularz, choć potwierdzenie otrzymują także z ZUS-u – mówi dyr. Karpińska.

Przygotowali instrukcję dla rodziców

W Pekao SA na koniec ub. tygodnia było już blisko 100 tys. złożonych wniosków o „Dobry Start” za pomocą bankowości elektronicznej.

– Ta liczba rośnie każdego dnia. Proces przebiega sprawnie i jeżeli rodzic posiada wszystkie niezbędne informacje dotyczące dzieci i szkół, wniosek jest intuicyjny i jego wypełnienie i złożenie zajmuje zaledwie kilka minut – zapewnia biuro prasowe banku.

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

Pracownicy Pekao SA dodają, że klienci cenią sobie możliwość złożenia wniosku zdalnie, i to nie tylko w serwisie internetowym Pekao24.

– W tym celu chętnie wybierają także PeoPay – już prawie 1/3 rodziców wypełniła wniosek 300+ na swoim smartfonie, używając do tego właśnie aplikacji bankowej – poinformował nas bank.

Także w PKO BP zainteresowanie złożeniem wniosku o świadczenie „Dobry Start” jest stosunkowo duże. W ciągu pierwszego tygodnia, za pośrednictwem naszego serwisu internetowego, złożono ponad 157 tys. wniosków.

– Formularz, który trzeba wypełnić jest krótki i czytelny, więc klienci nie mają problemu z jego uzupełnieniem i przesłaniem. Na naszym profilu na YouTube, udostępniliśmy instrukcję składania wniosku o „Dobry Start” – podaje Małgorzata Witkowska, z biura prasowego banku.

A także listę pytań o „Dobry start”

W BNP Paribas poprzez bankowość internetową oraz mobilną złożono do ub. tygodnia blisko 16 tys. wniosków.

Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku dodaje, że u nich ponad 35,5 tys. rodziców skorzystało z możliwości złożenia takiego wniosku. – Klienci dobrze radzą sobie z wypełnianiem wniosku – zapewnia przedstawicielka mBanku.

W Credit Agricole też można złożyć wniosek w bankowości internetowej. – Zależało nam na tym, aby sposób składania wniosków był prosty i intuicyjny. Dodatkowo przygotowaliśmy komplet informacji o tym, jak złożyć wnioski o „Dobry Start” na naszej stronie internetowej. Opracowaliśmy też listę potencjalnych pytań i wątpliwości – wraz z odpowiedziami – jakie mogłyby pojawić się u nasz klientów. Klienci nie zgłaszają się do nas z problemami – mówi Hanna Niemiec-Kłak, manager Zespołu Produktów Oszczędnościowych w Credit Agricole.

Warto sprawdzić: Polisa pomoże, gdy twoje dziecko narozrabia na wakacjach

Okazuje się, że nie we wszystkich bankach można złożyć taki wniosek. Tak jest w Santander Bank Polska. – Zachęcamy klientów do złożenia wniosku w portalu empatia.mpips.gov.pl przy wykorzystaniu profilu zaufanego. Taki profil można u nas założyć – mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego.

A ZUS uruchomił infolinię

W sumie jak podał w środę Zakład ubezpieczeń społecznych rodzice i opiekunowie złożyli już 1 mln wniosków o świadczenie w ramach programu „Dobry start”.

Wnioski o wyprawkę szkolną w tym roku można składać tylko drogą elektroniczną do 30 listopada 2021. Wsparcie w wysokości 300 zł trafi na wskazane konto rodziców czy opiekunów.

Świadczenie z programu „Dobry start” przysługuje raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

ZUS obsługuje specjalną infolinię (22 290 22 02), na której można uzyskać informacje w sprawie świadczenia „300 plus”. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatora.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu).

Rządowy program „Dobry Start” uruchomiony został w 2018 roku, po to, by wspierać rodziców i wyrównywać szanse edukacyjne dzieci.

Wnioski o to świadczenie można składać w tym roku tylko elektronicznie m.in za pośrednictwem bankowości internetowej. Niektórzy rodzice mają z tym problem.

– Chciałam złożyć przez aplikację wniosek o 300+ , ale nie mogę nic zaznaczyć jaki jest mój stan cywilny – narzeka klientka ING Banku Śląskiego. Uzupełniła swoje dane w bankowości internetowej i później bez problemu wysłała wniosek.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Problemy finansowe? To może być wczesny sygnał demencji
Finanse Domowe
Po gotówkę w czasie zakupów. Usługa coraz bardziej popularna
Finanse Domowe
Drastyczny spadek udziału kredytów w gospodarce. Kogo to martwi, a kogo cieszy?
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują