To był ostatni, dobry rok dla aktywów finansowych polskich gospodarstw

Aktywa finansowe Polaków w ujęciu brutto wzrosły o 9,3 proc. w 2021 roku – wynika z raportu Allianz Global Wealth Report.

Publikacja: 28.10.2022 19:28

Jeszcze do niedawna sporo wydawaliśmy, teraz nastał czas oszczędzania

Jeszcze do niedawna sporo wydawaliśmy, teraz nastał czas oszczędzania

Foto: Shutterstock

Raport obejmuje prawie 60 krajów świata wypracowujących 91 proc. globalnego PKB. Raport przygotowuje cyklicznie zespół ekonomistów Allianz na podstawie danych źródłowych.

W analizowanych krajach majątek finansowy gospodarstw domowych wzrósł łącznie o 10,4 proc. Analitycy Allianz wskazują, że był to trzeci z rzędu rok dwucyfrowego wzrostu, jednak ten pozytywny trend zmieni się w 2022 roku ze względu na zaburzenia w gospodarce światowej i wyższą inflację.

Wzrost aktywów finansowych polskich gospodarstw domowych w zeszłym roku mieścił się w trendzie ostatniej dekady (średnio 8,1 proc. rocznie). Ponadprzeciętnie wzrosły aktywa w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych (o 15,2 proc.), do czego przyczyniły się napływy nowych środków. Łącznie jednak nowe oszczędności zmniejszyły się po nadzwyczajnym „skoku” w pandemicznym roku 2020. Większość zaoszczędzonych środków Polacy – tradycyjnie – ulokowali w bankach. W efekcie w 2021 r. 51 proc. oszczędności gospodarstw domowych było zgromadzone w bankach, 27 proc. w papierach wartościowych (kategoria obejmuje m.in. fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe, akcje), 12 proc. w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych.

Zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło o 5,1 proc. Wskaźnik zadłużenia w stosunku do PKB zmalał do 33 proc., głównie dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu w Polsce. Biorąc pod uwagę dynamikę oszczędności i długu, w ujęciu netto aktywa finansowe Polaków w 2021 r. zwiększyły się o 11,2 proc.

Z perspektywy czasu rok 2021 mógł być ostatnim rokiem starej „nowej normy”, z hossą na giełdach napędzanych polityką pieniężną. Gospodarstwa domowe odniosły spore korzyści: trzeci rok z rzędu globalne aktywa finansowe wzrosły dwucyfrowo, osiągając 233 bln euro (+10,4 proc.). W ciągu ostatnich trzech lat majątek prywatny wzrósł o 60 bln euro.

W ubiegłym roku pod względem wzrostu aktywów wyróżniały się trzy regiony: Azja bez Japonii (+11,3 proc.), Europa Wschodnia (+12,2 proc.) i Ameryka Północna (+12,5 proc.). Pomimo wzrostu gospodarek krajów wschodzących i zmian w dystrybucji światowego bogactwa od początku wieku koncentracja aktywów finansowych w skali globalnej pozostaje niezwykle wysoka. Najbogatsze 10 proc. populacji świata – 560 mln osób ze średnimi aktywami finansowymi netto 275 tys. euro – razem posiada ponad 86 proc. całości netto aktywów.

Finanse Domowe
Polki czują się niezależne finansowo. Najbardziej z 12 krajów w Europie
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Finanse Domowe
Teraz PIT można zapłacić za pomocą BLIK
Finanse Domowe
Frankowicze nie odpuszczają bankom
Finanse Domowe
Jesteśmy pewni, że nie mamy długu, a windykator dzwoni. Dlaczego?
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Finanse Domowe
Polacy mają silną wolę. Lepsi są tylko Duńczycy
Finanse Domowe
Czy upadłość konsumencką można cofnąć