Według globalnego badania eToro, w którym wzięło udział 25 tys. ankietowanych z 13 krajów w Europie, Ameryce Północnej i Australii (w tym 2 tys. z Polski) swoje finansowe postanowienia w 2022 roku zrealizowało we wszystkich krajach 58,7 proc. respondentów. Największy odsetek realizacji postanowień odnotowano w Danii (66,2 proc.), Polsce (65,1 proc.) i Czechach (64,2 proc.). Najmniej efektywnie swoje postanowienia realizowali Australijczycy (54,7 proc.), Francuzi (53 proc.) i Włosi (44,7 proc.). Włochy to jedyny kraj, w którym większość osób nie zrealizowała w minionym roku swoich postanowień.

Czytaj więcej

Wraca wyższy VAT na energię i paliwa w styczniu 2023. Inflacja odpuści?

Rok temu finansowe postanowienia na Nowy Rok podjęło 67,1 proc. Polaków. Finanse były trzecim najważniejszym obszarem w jakim stawiali sobie takie cele, tuż po zdrowiu i rozwoju osobistym. Najczęściej planowano zacząć oszczędzanie na zakup ważnej rzeczy (40,2 proc.), zwiększyć dochody poprzez znalezienie dodatkowej pracy (37,1 proc) oraz rozpocząć inwestować na przyszłość (36,5 proc.). Aż 23,5 proc. ankietowanych chciało inwestować więcej niż dotychczas. Te cele udało się zrealizować prawie 2/3 badanych.

Trudny rok 2022 spowodował, że w przypadku postanowień na 2023 rok finanse stają się drugim najważniejszym obszarem. Ważniejsze nadal pozostaje zdrowie, rozwój osobisty spada natomiast na 3 miejsce. Wzrósł także do 72,2 proc. (z 67,1 proc.) odsetek osób, które w ogóle postanowienia noworoczne deklarują.

Czytaj więcej

Noworoczne postanowienie Polaków na 2023: uporządkować finanse

Wśród postanowień na 2023 rok częściej pojawiają się te związane z przestrzeganiem budżetu, zwiększeniem zainwestowanych kwot, budowaniem finansowej poduszki bezpieczeństwa oraz oszczędzaniem na emeryturę. W okresie wysokiej inflacji, jednym z dwóch najpopularniejszych postanowień jest znalezienie dodatkowej pracy w celu zwiększenia swoich dochodów. Polacy doszli bowiem do wniosku, że w okresie znaczącego wzrostu kosztów życia, dodatkowa praca to jedyny skuteczny sposób na poprawę domowej sytuacji finansowej.