Polki cenią sobie niezależność finansową, jak pokazuje najnowsze badanie Womenomics przeprowadzone na zlecenie Mastercard, wśród kobiet mieszkających w 12 krajach w Europie, w tym w Polsce.
Jak wynika z badania, to Polki najlepiej oceniły swoje poczucie niezależności finansowej, które deklaruje 8 na 10 z nich. Dla porównania, takiej odpowiedzi udzieliło średnio 75 proc. Europejek. Ponad połowa Polek przyznaje, że samodzielność finansową osiągnęła już przed 24 rokiem życia (57 proc.), 27 proc. natomiast przed 30-tką.
Czytaj więcej
Rośnie liczba zamożnych Polaków, którzy decydują się na zakup drugiego domu za granicami naszego kraju. Szukamy miejsc, gdzie atrakcyjna cena nieruchomości łączy się z gwarancją pogody i atrakcyjną lokalizacją.
Trudna droga do niezależności
W gronie kobiet określających siebie jako „niezależne finansowo” (80 proc.), 82 proc. przyznało, że takie poczucie buduje w nich możliwość zarabiania własnych pieniędzy, dzięki czemu nie muszą polegać na innych. W dalszej kolejności, pomaga im w tym posiadanie oszczędności (26 proc.), ale także aplikacje do zarządzania finansami (11 proc.). Natomiast wśród kobiet, które nie czują się stabilnie finansowo (20 proc. wszystkich ankietowanych), głównym powodem takiej sytuacji są niewystarczające zarobki, przez co muszą liczyć na wsparcie innych (47 proc.).
Niemal 65 proc. respondentek z Polski i średnio 70 proc. Europejek twierdzi, że uzyskanie niezależności finansowej jest dla nich jedną z głównych aspiracji w życiu. 94 proc. Polek i niemal tyle samo Europejek (92 proc.) deklaruje, że podejmują działania, aby osiągnąć ten cel. Mimo to, aż 44 proc. Polek twierdzi, że kobiety mają mniejszą niezależność finansową od mężczyzn. Respondentki wskazują na dwie główne przyczyny takiej sytuacji. Pierwsza z nich to godzenie obowiązków rodzicielskich z karierą zawodową (57 proc.), a druga to nierówności w zarobkach (54 proc.). Takie zdanie podziela średnio także co druga Europejka (51 proc.). Odczucia respondentek pokrywają się z twardymi danymi - według Eurostatu w 2021 r. kobiety w Unii Europejskiej zarabiały średnio 14 proc. mniej od mężczyzn, pracując na tych samych lub porównywalnych stanowiskach.