Jakie są koszty używania lodówki?

Adobe Stock

Sprzęty AGD są nie tylko niezwykle popularne i niezastąpione w zasadzie w każdym domu. Oczywiście ułatwiają nam życie, jednak musimy liczyć się z tym, że w skali roku ich utrzymanie może nas kosztować nawet kilkaset złotych.

Dlatego warto wiedzieć, ile kosztuje nas każdy ze sprzętów i czy istnieją jakieś sposoby, dzięki którym będziemy mogli ograniczyć ilość zużycia prądu. Racjonalne używanie sprzętów gospodarstwa domowego pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nie ulega wątpliwości, że lodówka jest właśnie tym sprzętem, który rocznie zużywa najwięcej energii. Jednak i w tym przypadku, choć jej codzienne użycie jest niezbędne, możemy wykorzystać kilka metod, dzięki którym zaoszczędzimy.

Czytaj także: Myć naczynia ręcznie czy w zmywarce? Co jest tańsze?

Ile prądu pobiera lodówka?

Każde urządzenie AGD, w tym również lodówka, oznaczone jest tzw. klasą energetyczną. Co to oznacza? Dzięki temu poznamy, czy urządzenie, które kupiliśmy, działa oszczędnie. Najmniej będzie nas kosztować używanie sprzętów oznaczonych klasą A. Zwróćmy również uwagę na to, ile plusów znajduje się przy literze. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Natomiast jeśli sprzęt jest oznaczony literą G, musimy mieć na uwadze, że w skali rocznej zużycie prądu przez takie urządzenie będzie spore.

Oprócz klasy energetycznej producenci urządzeń gospodarstwa domowego dołączają do sprzętów etykiety energetyczne. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, ile prądu w przybliżeniu zużyje nasze urządzenie, w tym przypadku lodówka, w ciągu roku. Oczywiście wpływ na ilość zużywanej energii będą miały parametry lodówki, czyli przede wszystkim jej wielkość, pojemność, a nawet to, jaką temperaturę w niej ustawimy. Biorąc pod uwagę średnią wielkość lodówki oraz jej klasę energetyczną oznaczoną na poziomie A, musimy liczyć się z tym, że w skali całego roku użytkowanie lodówki będzie kosztować nas około 300 złotych. Możemy jednak zastosować kilka sposobów, dzięki którym zmniejszymy miesięczny rachunek.

Moc lodówki – jak skutecznie zmniejszyć zużycie prądu?

Jeśli chcemy zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę, powinniśmy zacząć od ustawienia w niej optymalnej temperatury. Najlepiej jeśli maksymalna temperatura będzie ustawiona na poziomie 7 stopni na plusie. Dzięki temu jedzenie, które w niej trzymamy, nie będzie zbyt wychłodzone, a my zaoszczędzimy kilka złotych w miesiącu. Musimy bowiem pamiętać, że im wyższa temperatura, tym więcej prądu zużyje lodówka. W ten sam sposób należy wybrać temperaturę w zamrażarce. Najbardziej optymalna to minus 18 stopni.

Co jeszcze pomoże nam zmniejszyć zużycie prądu? Przede wszystkim racjonalne korzystanie z lodówki. Zanim ją otworzymy, zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Im dłużej drzwi lodówki pozostają otwarte, tym więcej prądu ona zużyje. Dlatego pamiętajmy o domykaniu jej drzwi oraz drzwi zamrażarki. Warto ponadto pamiętać, by do lodówki nie wkładać ciepłych potraw. Inaczej lodówka użyje więcej prądu, niż zazwyczaj, by je schłodzić. Jeśli nasza lodówka nie posiada funkcji automatycznego rozmrażania, musimy robić to sami. Ważna w tym przypadku jest regularność.

Producenci wskazują bowiem, że każdy dodatkowy milimetr lodu i szronu podnosi zużycie prądu o kilka procent. Musimy również zadbać o to, by uszczelki w lodówce były jak najbardziej szczelne. Inaczej ciepło z zewnątrz będzie się do niej przedostawać. Natomiast gdy wyjeżdżamy na dłuższe wakacje, warto zastanowić się nad całkowitym odłączeniem lodówki od prądu. Oczywiście wcześniej upewnijmy się, że nie pozostawiamy w niej żadnego jedzenia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak Polacy wypadli w kolejnym sprawdzianie wiedzy finansowej

Sytuacja gospodarcza wynikająca z pandemii zmieniła myślenie Polaków o wiedzy finansowej i zmobilizowała ich ...

Datkomaty. Będzie można wspomóc datkiem w automacie

Mastercard i Caritas Polska zainstalują pierwsze jedenaście datkomatów w dziesięciu różnych miejscach na terenie ...

Dzięki odroczonej płatności eliminuje się możliwość trafienia na nieuczciwego sprzedawcę.

Zapłać później – niewielu korzysta, a jest sporo zalet

Wraz z pandemią rośnie branża e-commerce, a razem z nią zyskują popularność płatności odroczone, ...