Ile wynosi całkowity koszt eksploatacji nowego auta z salonu?

Pexels

Większość z nas prędzej lub później stanie przed koniecznością zakupu własnego pojazdu. Oczywiście to, jaki wybierzemy, będzie zależało w dużej mierze od naszych możliwości finansowych.

Możemy się więc zdecydować na kupno nowego samochodu z salonu lub postawić na pojazd, który był już użytkowany. Niezależnie jednak od tego, na którą z opcji się zdecydujmy, musimy mieć na uwadze, że kupno samochodu to w zasadzie dopiero początek wydatków. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować całkowity koszt eksploatacji samochodu. Poniżej podpowiadamy, jak to wygląda w przypadku kupna nowego auta z salonu.

Czytaj także: Zamiast posiadać samochód wynajmij

Ceny nowych aut – czego możemy się spodziewać?

Cena nowego samochodu zależy przede wszystkim od tego, na jaką markę i jaki model w jej obrębie się zdecydujmy. Samochód powinien spełniać absolutnie wszystkie nasze wymagania – w końcu dlatego decydujemy się na kupno w salonie, bez obaw o to, że sprzedawca zatai przede nami jakieś usterki.

Jeśli chcemy, aby samochód miał dodatkowe wyposażenie w postaci różnego rodzaju udogodnień, musimy liczyć się z kolejnymi kosztami.

Warto jednak prowadzić negocjacje z pracownikiem salonu, ponieważ może okazać się, że w efekcie jesteśmy w stanie kupić samochód nawet o kilka tysięcy tańszy w porównaniu z początkową ceną! Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej porównać oferty w kilku salonach, by niepotrzebnie nie przepłacać.

Pamiętajmy także o tym, że jeśli poczekamy do wyprzedaży, możemy kupić wybrany przez nas model nawet o kilkanaście tysięcy złotych taniej. Najlepszym okresem na kupno samochodu z salonu jest przełom grudnia i stycznia. Jeśli więc możemy to zrobić, warto poczekać.

Koszt całkowity kupna nowego samochodu

Jeśli kupujemy samochód z salonu, możemy od razu skorzystać z możliwości rozłożenia jego ceny na raty. Z pewnością jest to korzystna opcja, ponieważ dzięki temu nie musimy zaciągać kredytu lub decydować się na leasing.

Jednak kupno samochodu to dopiero początek wydatków. Następnym z nich jest konieczność rejestracji. Jeśli jest to nasz pierwszy samochód, rejestracja będzie tańsza, w graniach około 200 złotych.

W dalszej kolejności musimy kupić ubezpieczenie OC. Jest to jeden z większych wydatków. Cena ubezpieczenia będzie różniła się w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Oczywiście im dłuższy staż jazdy kierowcy, w tym jazdy bezszkodowej, tym ubezpieczenie będzie niższe. Niemniej wciąż pozostaje to dość spory roczny wydatek.

Do kosztów eksploatacji samochodu należy również doliczyć koszty paliwa. Dlatego wybierając samochód, warto zastanowić się, jak będzie wyglądała kwestia jego tankowania. Niestety ceny paliwa są dość wysokie i raczej należy spodziewać się, że pozostaną na tym poziomie, a nawet mogą wzrosnąć.

Do innych kosztów eksploatacji należy doliczyć przegląd techniczny samochodu. Oprócz tego warto również wziąć pod uwagę ewentualny koszt serwisowania oraz koszt zmiany opon. Podsumowując, należy zauważyć, że na całkowitą cenę samochodu składa się wiele czynników, które niestety ją zwiększają. Dlatego jego wybór powinien być naprawdę przemyślany, by samochód posłużył nam przez wiele lat.

Pamiętajmy, że wartość samochodu, w tym również nowego, spada nawet o kilkanaście procent w ciągu roku. Szacuje się, że po upływie trzech lat od daty zakupu, auto jest już warte jedynie połowę swojej pierwotnej ceny. Spadek wartości samochodu nie jest aż tak znaczący, jeśli decydujemy się na kupno auta używanego.

Mogą Ci się również spodobać

Świadczenia rodzinne będą mogły trafiać na konta socjalne

Komornik nie wie, skąd pochodzą środki znajdujące się na zajętym przez niego rachunku bankowym. ...

kredyt na święta

Świąteczne szaleństwo na kredyt. Sprawdzamy ofertę banków

Prześwietlamy ofertę pożyczek gotówkowych na święta w bankach. Święta to czas szaleństwa, wielu z ...

Pieniądze dla bliskich

Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę bliskim poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ...