Świąteczne długi spłacamy latami. Niewielu chce oddawać

iStock

Święta już za nami, ale nie raty, które pozostają jeszcze na długo w noworocznym budżecie wydatków.

W okresie przedświątecznym (1-24 grudnia) w czterech ostatnich latach (2016 – 2019) banki i SKOK-i udzieliły 2,4 mln szt. kredytów konsumpcyjnych, w tym niewiele ponad 1 mln gotówkowych i 1,4 mln ratalnych. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, średni okres umowy zawartej na kredyt gotówkowy wynosi ponad 44 miesiące. Nieco mniej, bo „tylko” 17 miesięcy, na kredyt ratalny.

Warto sprawdzić: Poszedł prosić o wakacje kredytowe. Kosztowały tyle, co rata

Spłacalność kredytów dobra

W okresie 1-24 grudnia 2019 r. średnia kwota udzielonego kredytu gotówkowego  wyniosła 17 180 zł, a ratalnego 4 072 zł. Rzetelności płatnicza była całkiem dobra. Udział opóźnionych zobowiązań (ponad 90 dni zaległości po roku od udzielenia kredytu) w przypadku kredytów gotówkowych BIK ocenia jako stabilny, wynosi on 2,3 proc. i utrzymuje się na tym poziomie od ponad 3 lat. W przypadku kredytów ratalnych sytuacja płatnicza poprawia się z roku na rok, co obrazują wyniki w poszczególnych rocznikach: 1,4 proc. w 2016 r., 1,2 proc. w 2017 r. i 0,9 proc. w 2018 r.

Spłata długu rzadko w planach na nowy rok

Na 2020 rok 62 proc. Polaków złożyło noworoczne postanowienia finansowe. Z badania opinii, zrealizowanego w grudniu 2019 r. na zlecenie BIK, wynika, że istotne zmiany dotyczące swoich finansów chce wdrożyć aż 67 proc. kobiet, podczas gdy taki zamiar zadeklarowała niewiele ponad połowa mężczyzn (56 proc.). Finansowe postanowienia noworoczne Polaków dotyczą przede wszystkim oszczędzania na konkretny cel, co potwierdziło aż 67 proc. badanych. W drugiej kolejności uplasowała się potrzeba oszczędzania w celu zapewnienia sobie „poduszki finansowej”. Na tzw. czarną godzinę odkładać będzie 44 proc. respondentów.

W tej kategorii bardziej zapobiegliwi okazali się mężczyźni (49 proc.), a także osoby w wieku 35-44 lata (58 proc.). Kobiety natomiast swoje postanowienia kierują w stronę lepszego zarządzania swoim budżetem (39 proc.).

Warto sprawdzić: Upadłość konsumencka, czyli jak wyjść ze spirali długów

Postanowienia dotyczące spłaty długów czy kredytów plasują się dopiero na 4 miejscu – takie plany miało 22 proc. badanych. Znacznie gorzej wygląda potrzeba zdobywania wiedzy w obszarze finansów – tylko 7 proc. badanych wymieniło w tegorocznych planach dokształcanie się.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

500+ pomaga spłacać i unikać zadłużenia

Niemal co trzeciej rodzinie korzystającej z programu 500+ otrzymane pieniądze pozwoliły wyplątać się z ...

Nie dostałeś kredytu? Warto spytać bank dlaczego

Od maja klienci mogą występować o podanie tych przyczyn do banku, ale okazuje się, ...

limit wpłat ike ikze 2018

Warto wykorzystać limit wpłat na IKE i IKZE

Do końca grudnia można wykorzystać tegoroczne limity wpłat w trzecim filarze. Warto to zrobić, ...