Coraz więcej nowych funkcji

Fotorzepa/Madga Starowieyska

Służą nie tylko do podejmowania gotówki za pomocą karty

Jak wynika z danych NBP, na koniec roku było w Polsce ponad 22 tys. bankomatów, a rok wcześniej niespełna 21 tys. Tylko w IV kwartale ubiegłego roku przeprowadzono w nich ponad 189 mln operacji. Wciąż najpopularniejszą usługą jest wypłata gotówki (180 mln operacji od października do grudnia 2015 r.).

ING Bank Śląski na koniec marca miał 792 urządzenia własne z funkcją recyklingu (ponowny obieg banknotów) zlokalizowane w oddziałach. Poza tym udostępnia klientom 346 urządzeń poza swoimi placówkami w co-brandingu z siecią Planet Cash. Bankomaty przekazano operatorowi w 2015 r.

Miłosz Gromski z ING Banku Śląskiego zapowiada, że instytucja ta będzie stawiała nowe własne urządzenia. Dodatkowo ma rozwijać sieć urządzeń we współpracy z IT Card.

Bank BGŻ BNP Paribas posiada przy oddziałach 512 bankomatów, które są własnością IT Card, ale mają logo banku. Ich liczba zmniejszyła się o 16 sztuk w związku z likwidacją placówek.

Podobnie było w Raiffeisen Polbanku. – Liczba urządzeń spadła z 277 do 264 w związku z optymalizacją sieci oddziałów – tłumaczy Sławomir Czajkowski z biura prasowego.

Bank dopuszcza możliwość instalacji nowych urządzeń (z funkcją recyklingu, czyli z zamkniętym obiegiem gotówki), ale uzależnia to od decyzji o docelowym modelu sieci.

Połączone funkcje

BZ WBK ma 1558 bankomatów. W tym roku przybyło 31.

– Instalujemy nowe urządzenia dualne, z funkcją bankomatu i wpłatomatu – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego. – Do przyszłego roku chcemy mieć takie bankomaty w każdym oddziale.

Także BGŻ BNP Paribas przygotowuje się do uruchomienia opcji wpłat gotówkowych na rachunek poprzez urządzenia samoobsługowe.

– Planujemy również wdrożenie nowej aplikacji, dzięki której paleta funkcji i usług będzie jeszcze szersza – zapowiada Izabela Tworzydło z biura prasowego banku.

PKO BP w ubiegłym roku w swoich urządzeniach wprowadził funkcję, która pozwala na odbiór przelewu Western Union. Można też podjąć pieniądze kartą lub przez IKO BLIK, wypłacić walutę dzięki DCC (Dynamic Currency Converter dla kart walutowych), doładować telefon komórkowy, zrobić wydruk pięciu ostatnich operacji, sprawdzić saldo rachunku, aktywować karty i zmienić PIN.

– Bank utrzymuje i rozwija własną sieć bankomatów, nie przekazuje ich innym podmiotom. Zestaw funkcji dostępnych w urządzeniach PKO BP jest taki sam w maszynach najnowszych i starszego typu – mówi Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP.

Ale nie wszystkie instytucje zdecydowały się na udostępnienie swoim klientom własnych urządzeń do podejmowania czy wpłacania gotówki.

Słuchawka dla niewidzących

Własnych bankomatów nie mają np. BGŻ BNP Paribas, Alior, Deutsche Bank, Credit Agricole czy mBank. Korzystają z usług wyspecjalizowanych firm. Poza IT Card jest to m.in. Planet Cash czy Euronet.

– Na bieżąco zajmujemy się akwizycją i przejmowaniem do obsługi urządzeń banków komercyjnych na zasadach outsourcingu. Banki, chcąc obniżyć koszty, coraz częściej decydują się na przekazanie zarządzania i obsługi urządzeń profesjonalnej firmie – tłumaczy Żaneta Najda z Planet Cash, firmy, której sieć liczy 2,3 tys. bankomatów.

Kilka instytucji, z którymi firma nie ma podpisanych umów, oferuje swoim klientom bezpłatne wypłaty w bankomatach Planet Cash.

Urządzenia tej firmy mają standardowe funkcje, a część z nich (dokładnie 100) jest przystosowana do obsługi osób niewidomych i słabowidzących. Urządzenia te są wyposażone w gniazdo słuchawkowe z trzystopniową regulacją głośności oraz oprogramowanie umożliwiające przekazywanie komunikatów głosowych opisujących przebieg operacji oraz sposób obsługi przy użyciu klawiatury. Po podłączeniu słuchawek do gniazda osoba korzystająca z bankomatu słyszy komunikaty głosowe.

W tym roku Planet Cash uruchomi usługę full EMV dla wypłat zbliżeniowych (EMV – standard opracowany przez zrzeszenie wydawców kart płatniczych: Europay, MasterCard i Visa, definiuje zasady współpracy kart płatniczych wyposażonych w chip (tzw. chip EMV) z innymi urządzeniami, takimi jak terminale kartowe i bankomaty).

Nie tylko złote

Z kolei działająca od 20 lat sieć Euronetu (pierwszy bankomat uruchomiono w warszawskim Mariotcie) ma ponad 7 tys. urządzeń.

– Co trzeci bankomat w Polsce oznaczony jest logo marki Euronet – mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Firma ta pracuje nad rozszerzaniem współpracy partnerskiej z kolejnymi bankami. Stawia też na sukcesywne zwiększanie liczby wpłatobankomatów (zwanych też recyklerami). Rozwiązanie to poszerza zakres funkcjonalności maszyn, a jednocześnie zmniejsza koszty ich obsługi.

Poza polską walutą w maszynach Euronetu można wpłacić i podjąć euro, funty brytyjskie, korony norweskie i szwedzkie. Firma udostępniła również funkcję wypłaty gotówki bez użycia karty płatniczej oraz cieszący się coraz większym uznaniem wśród klientów BLIK. Przygotowuje się do wprowadzenia technologii zbliżeniowej. Co roku stawia bankomaty sezonowe w miejscowościach turystycznych. W ubiegłym roku było ich 80, w tym ma być jeszcze więcej.

Mogą Ci się również spodobać

Warto mieć porządek w skrzynce z pocztą elektroniczną

Nowe technologie I Dzięki archiwizacji e-maili bezpiecznie przechowujemy dane i łatwiej odnajdujemy wiadomości. Poczta ...

#RZECZoBIZNESIE: Karol Pogorzelski: Polacy mają problem z oszczędzaniem

Tylko połowa gospodarstw domowych w Polsce posiada oszczędności. W zamożnych zachodnich krajach to jest ...

Bankructwo, a potem już tylko lepiej

W ubiegłym roku i do końca maja tego roku w sumie 3671 osób ogłosiło ...