Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w sprawie wyprawki szkolnej. Wsparciem objętych zostanie 4,6 mln uczniów.
Dla kogo 300+?
Żeby otrzymać świadczenie „Dobry Start” nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego. Dofinansowanie wypłacane będzie raz w roku rozpoczynającym rok szkolny. Przysługiwać ma dzieciom do 18 roku życia. Granica wieku może być wydłużona – maksymalnie do osiągnięcia przez dziecko 20 roku życia, jeśli nauka rozpoczęła się przed 18 rokiem życia i jest kontynuowana lub do 24 roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych – niezależnie od momentu w jakim rozpoczęły naukę.
Świadczeniem nie są objęte dzieci uczęszczające do przedszkola, dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne, czyli tzw. „zerówki” oraz studenci rozpoczynający dalszą naukę po 18 roku życia. Nie otrzymają go również dzieci, które zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole – jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie. W przypadku dzieci objętych pieczą zastępczą świadczenie „Dobry start” będzie przysługiwało osobom sprawującym opiekę nad dzieckiem.
Dofinansowanie do wyprawki szkolnej będzie przyznawane m.in. na wniosek rodzica, opiekuna, rodziny zastępczej lub samego ucznia, o ile jest pełnoletni, nie pozostaje na utrzymaniu rodziców i rozpoczął edukację przed 18 rokiem życia.
Jego przyznawanie i wypłata będzie realizowana przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych przez powiaty.