W jaki sposób negocjować cenę mieszkania z deweloperem?

Jak negocjować cenę mieszkania
Jak negocjować cenę mieszkania
Adobe Stock

Kupno własnego mieszkania to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Niestety jest to bardzo drogie przedsięwzięcie, które często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

To z kolei zobowiązuje nas do jego comiesięcznej spłaty, co stanowi dość znaczne obciążenie domowego budżetu. Dlatego kupując mieszkanie, warto negocjować jego cenę. Dzięki temu będziemy mogli wziąć kredyt hipoteczny na mniejszą kwotę lub przeznaczyć część środków na urządzenie i wyposażenie mieszkania. Poniżej podpowiadamy, jak negocjować cenę mieszkania z deweloperem i na co podczas negocjacji zwrócić szczególną uwagę.

Czytaj także: Własny kąt za pieniądze banku. Koszty dla singla i rodziny

Mieszkania od dewelopera – o czym warto pamiętać?

Zanim zaczniemy negocjować cenę mieszkania, które zamierzamy kupić od dewelopera, trzeba rozważyć pozostałe kwestie z tym związane, tak byśmy nie zostali oszukani, a wybrane mieszkanie spełniało wszystkie nasze wymagania. Kluczowe znaczenie podczas kupna mieszkania ma przede wszystkim to, czy osoba, od której je nabywamy cieszy się dobrymi opiniami innych klientów. Warto więc wcześniej wykonać rozeznanie, poszukać informacji na temat dewelopera, a także popytać wśród znajomych lub rodziny, którzy wcześniej zdecydowali się na zakup mieszkania od dewelopera.

Najlepiej wybierać duże i znane firmy deweloperskie, zwłaszcza gdy są one notowane na giełdzie. Takie firmy mają bowiem obowiązek publikowania corocznych raportów dotyczących wyników ich działalności na rynku mieszkaniowym. To w znaczny sposób może ułatwić podjęcie decyzji, a dodatkowo zapewni poczucie bezpieczeństwa. Nie możemy jednak wychodzić z założenia, że decyzja o zakupie mieszkania od znanej firmy deweloperskiej uchroni nas całkowicie od niebezpieczeństwa związanego choćby z nierzetelnie przygotowaną umową. Dlatego równie ważne jest dokładne przeczytanie owej umowy przed jej podpisaniem. Jeśli jakikolwiek jej punkt budzi nasze wątpliwości, trzeba skonsultować się z prawnikiem, który dokładnie wytłumaczy nam wszystkie postanowienia umowy.

Jak negocjować cenę mieszkania?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, o co pytać przy kupnie mieszkania. Przede wszystkim podczas rozmowy z deweloperem warto poruszyć te kwestie, które mają bezpośredni wpływ na cenę mieszkania. Jedną z nich jest oczywiście lokalizacja. Jeśli chcemy kupić mieszkanie w atrakcyjnej dzielnicy miasta, musimy liczyć się z tym, że cena za metr kwadratowy będzie o wiele wyższa w porównaniu z tym samym metrażem mieszkania, ale usytuowanym już w innym, mniej atrakcyjnym miejscu.

Dlatego, jeśli chcemy choćby częściowo obniżyć cenę mieszkania, warto rozważyć jego lokalizację blisko centrum miasta, by dojazd do niego komunikacją miejską zajmował najwyżej kilkanaście minut, a jednocześnie, by nie znajdowało się ono stricte w samym centrum. Drugim czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest oczywiście jego stan. Dlatego zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy dokładanie, czy zostało ono wybudowane zgodnie z najwyższymi standardami, o czym z pewnością będzie zapewniał deweloper. Jeśli zauważymy jakieś niedociągnięcia lub użycie tańszych materiałów (co jednocześnie nie zagraża stanowi mieszkania i naszemu bezpieczeństwu), może to być jeden z naszych argumentów podczas negocjowania ceny.

Pamiętajmy ponadto, że w zasadzie wszystkie firmy deweloperskie, ustalając cenę mieszkania, biorą pod uwagę fakt, iż potencjalni klienci będę dążyli do zmniejszenia jego ceny, co oczywiście jest uwzględniane przy cenie pierwotnej. Dlatego nie powinniśmy bać się prowadzić negocjacji. Jeśli przygotujemy się do niej rzetelnie oraz zbierzemy wszystkie racjonalne argumenty, z pewnością doprowadzimy do obniżenia ceny mieszkania, być może nawet o kilka tysięcy złotych!

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tylko aktywni nie płacą bankowi

Żeby ograniczyć koszty, trzeba regularnie używać plastiku w sklepach. Banki coraz chętniej podnoszą opłaty. ...

Średnie oprocentowanie najlepszych ofert poniżej 1 proc.

Osoby preferujące oszczędzanie krótkoterminowe nie mogą liczyć na wysokie odsetki. Jak wynika z zestawienia ...

Jak wynająć stancję i nie dostać rozstroju nerwowego?

Na początku jesieni na rynku nieruchomości w dużych miastach zawsze panuje rozgardiasz, a ceny ...