Osoby, które mają przed sobą duże wydatki i nie mają środków własnych, zdane są na finansowanie zewnętrze.
Lepszy jest wtedy kredyt w banku czy pożyczka w firmie udzielającej chwilówek?
Kredyt w banku
Kredyt w banku uzyskać mogą zazwyczaj osoby, które mają dobrą zdolność kredytową i udokumentowany dochód. Są jednak banki, które w swoich ofertach mają kredyty na niską kwotę i relatywnie szybki okres spłaty – od 1 miesiąca do 36 miesięcy. Takie zobowiązanie udzielić mogą też wyłącznie na dowód osobistych, bez dodatkowych zaświadczeń. Uzyskanie finansowania z banku, może potrwać od kilkunastu minut do kilku dni. Wszystko zależy od tego jakie procedury stosuje bank i jak długo procesuje złożony wniosek. Licząc więc na szybkie środki, należy się wcześniej upewnić ile może trwać w dane instytucji przyznanie kredytu i jego realna wypłata.
Firma pożyczkowa
Osoby, którym ciężko wykazać wysoki dochód, bo np. pracują na umowie o dzieło lub mają nieregularne wpływy, mogą próbować zaciągnąć pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Powinny jednak znaleźć pożyczkodawcę działającego legalnie, tak jak banki, które są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) czy instytucje pożyczkowe wpisane do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez KNF. Jest on dostępny na stronie internetowej urzędu.
W przypadku pożyczek pozabankowych, kusząca może być szybkość i łatwość ich uzyskania. Czasem wystarczy tylko czysty BIK, dowód osobisty, kilka kliknięć w internecie i po kilku chwilach środki są na rachunku klienta, a czasem nawet dostarczone do rąk własnych.
Uwaga na koszty
Zaciągając chwilówkę należy zapoznać się z opłatami dodatkowymi, które często nie występują w przypadku zwykłych kredytów w banku. To właśnie na nich firmy pożyczkowe zarabiają najwięcej. Karne odsetki, wydłużenie spłaty, monity w przypadku braku zwrotu środków na czas mogą wprowadzić w spiralę zadłużenia. W takich sytuacjach, dużo prościej dogadać się z bankiem. Chętniej obniży raty i rozłoży spłatę na dłuższy okres, by odzyskać pożyczone środki.
Decyzja musi być przemyślana
Pożyczkę należy zaciągnąć wyłącznie do takiej wysokości w jakiej zaspokoi nasze potrzeby i nie będzie ciężarem. Spłacane raty nie mogą przewyższać naszych comiesięcznych możliwości finansowych.
Jeśli decydujemy się na konkretną ofertę powinniśmy bardzo dokładnie się z nią zapoznać. Umowę należy podpisać wyłącznie wtedy, gdy się ją w pełni rozumie. Należy czytać wszystkie jej zapisy, aby świadomie i bezpiecznie wziąć na siebie takie zobowiązanie. Każdą pożyczkę, trzeba bowiem spłacić.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.