Na co należy uważać zaciągając pożyczkę na Święta

123rf.com

W grudniu wyraźnie rośnie zainteresowanie pożyczkami. W tym okresie firmy pożyczkowe, takie jak Provident, odnotowują najwięcej zapytań o wsparcie finansowe. Eksperci jednak przestrzegają – na dług musi być nas stać – trzeba go przecież spłacić.

Zainteresowanie pożyczkami jest ponad dwa razy większe niż w styczniu i prawie o połowę większe niż listopadzie zeszłego roku. Oznacza to, że Święta Bożego Narodzenia i związane z nimi wydatki zmuszają wiele osób do poszukiwania dodatkowego finansowania. Niestety nie w każdym przypadku zaciągnięcie pożyczki jest dobrym rozwiązaniem.

– Banki oraz instytucje pożyczkowe wykorzystują szereg narzędzi, aby ocenić zdolność kredytową klientów. Część z nich nie spełnia kryteriów umożliwiających im uzyskanie finansowania. W Providencie ok. 50 proc. wniosków o pożyczkę jest rozpatrywanych negatywnie – mówi Patrycja Rogowska-Tomaszycka, członek zarządu w Provident Polska, największej instytucji pożyczkowej na rynku. – Jeśli ktoś otrzymuje odmowę od dużych, znanych instytucji finansowych, to na pewno powinien być to dla niego sygnał, że warto zastanowić się nad swoimi finansami, nie szukać tej pożyczki za wszelką ceną, ale raczej zacisnąć pasa – dodaje Rogowska-Tomaszycka.

Świętowanie ciągnie za sobą spore wydatki

Jak wynika z ostatniego Barometru Providenta, na tegoroczne Boże Narodzenie wydamy średnio ok. 720 zł, czyli tyle samo, co przed rokiem. Większość Polaków sfinansuje świąteczne wydatki z własnej kieszeni – 75 proc. z bieżących dochodów i 40 proc. z oszczędności. Tylko 5 proc. rodaków planuje pożyczyć pieniądze od rodziny lub instytucji finansowej. Zewnętrznego finansowania przed Bożym Narodzeniem będzie więc szukać niewielka w stosunku do całej populacji, ale wciąż dość liczna grupa.

Jak podkreśla  Patrycja Rogowska-Tomaszycka – Musimy realnie ocenić, czy w kolejnych miesiącach będziemy mieć wystarczające środki, by bez problemu spłacić pożyczkę. Firmy udzielające pożyczek podejmują wiele działań, by właściwie ocenić ryzyko kredytowe i przedstawić klientowi ofertę dostosowaną do jego możliwości. Jednak nie zwalnia to klientów z odpowiedzialności za decyzję, gdyż to oni tak naprawdę najlepiej znają swoją sytuację.

Pożyczanie z głową

Osoby, które decydują się na pożyczkę, powinny wybierać pożyczkodawcę tylko spośród legalnie działających firm, takich jak banki, które są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) czy instytucje pożyczkowe wpisane do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez KNF i dostępnego na stronie internetowej urzędu.

Przed zaciągnięciem kredytu obowiązkiem każdego jest dokładnie zapoznanie się z umową oraz wszystkimi kosztami. Szczególną uwagę zwracać należy na całkowity koszt pożyczki, w którym mieszczą się nie tylko odsetki, ale także dodatkowe opłaty i prowizje. Znaleźć je można w formularzu informacyjnym, które każda instytucja pożyczkowa czy bank udostępnia klientowi przed zawarciem umowy.

Nie warto sięgać po pożyczkę, gdy ma się problemy ze spłatą innego zobowiązania. Można w ten sposób wpaść w spiralę zadłużenia. W sytuacji problemów ze spłatą należy skontaktować się z wierzycielem, porozmawiać o swoich problemach i poszukać wspólnego rozwiązania. Narzędzia są różne: niższe raty, dłuższy termin spłaty, tymczasowe zawieszenie spłaty itp.

Mogą Ci się również spodobać

Bankowe bonusy nie tylko na święta

Najatrakcyjniej wyglądają te dotyczące kart kredytowych Banki kuszą premiami, ale nie każda jest warta ...

Przez wirusa odkładamy zakup mieszkania w czasie

Pandemia koronawirusa wpłynęła na decyzje i wydatki mieszkaniowe Polaków. Tak wynika z badania, jakie ...

Nie tylko dla małżeństw

Mają kilka zalet, ale też wad Prowadzenie konta wspólnego kosztuje zwykle tyle samo co ...