Z takimi sytuacjami najczęściej mamy do czynienia na aukcjach internetowych. Dokonując w Internecie transakcji płatniczych najlepiej finalizować je kartą płatniczą. Ta forma płatności daje większe bezpieczeństwo transakcji i możliwość odzyskania środków w przypadku oszustwa.

Chargeback – zwrot pieniędzy

Karty płatnicze wydane przez VISA i MasterCard wyposażone są w tzw. usługę chargeback. Jest to obciążenie zwrotne, które polega na zwrocie środków z konta sprzedawcy na konto kupującego. Bank uruchamia procedurę, jeżeli wpłynie do niego reklamacja klienta (kupiony towar był wadliwy, różnił się od tego, co obiecywał sprzedawca, lub w ogóle nie został dostarczony). Usługa jest bezpłatna.

Nieuprawnione użycie i kradzież danych

Posiadacze kart kredytowych, jak i debetowych pamiętać powinni o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie można nikomu postronnemu udostępniać swojej karty czy podawać numeru PIN. Nie można jej trzymać w widocznym miejscu, takim które pozwoli na jej bezpośrednią kradzież, spisanie danych lub jej obfotografowanie. Banki, na wypadek takich sytuacji, dodają do kart pakiet ubezpieczeń chroniących przed nieuprawnionym użyciem karty i kradzieżą zawartych na niej danych. Aby skorzystać z ochrony, bank o zagubieniu karty czy kradzieży musi zostać powiadomiony niezwłocznie. Zgłoszenia dokonać można przez telefon. W jego trakcie konsultant może zastrzec lub zablokować kartę kredytową przez co staje się ona bezużyteczna dla osoby postronnej. Nie można nią bowiem wykonywać żadnych transakcji płatniczych czy wypłacać środków. Ubezpieczenie od nieuprawnionego użycia i kradzieży danych jest zwykle bezpłatne.

3D Secure

Usługa 3D Secure to dodatkowe zabezpieczenie płatności w sklepach internetowych. Wymaga ona podania oprócz podstawowych danych karty także kodu autoryzacyjnego, który właściciel karty otrzymuje w wiadomości sms. Większość banków komercyjnych ją oferuje. By jednak z niej skorzystać podczas zakupów z podobnej możliwości musi pozwalać skorzystać również sklep.

Transakcja tylko na bezpiecznych stronach

Dokonując płatności kartą w Internecie, zawsze należy upewnić się, czy połączenie jest szyfrowane. O bezpiecznym połączeniu mówimy wtedy, gdy w pasku adresowym podany jest protokół https:// i symbol kłódki. Ważną kwestią jest również regularna aktualizacja oprogramowania antywirusowego na wykorzystywanym sprzęcie. Z niechronionego komputera, tabletu czy telefonu dużo łatwiej ukraść dane i dostać się do konta bankowego.